Premiér Andrej Babiš (ANO) s ministrem školství Robertem Plagou (ANO) loni oznámili, že se shodli na legislativních změnách, které vrátí praktickou výuku na základní školy. Jinými slovy se dohodli na zařazení povinných dílen a pozemků do učebních osnov. Vyvolalo to diskusi, zda rytí a pletí jsou potřebné dovednosti pro 21. století.

PLETÍ A RYTÍ ŽÁKŮ? NA PETROVICKÉ UŽ NE

Krnované, kteří absolvovali Základní školu na Smetanově okruhu, nosili v žákovských knížkách známky z rytí a pletí záhonů na školní zahradě v Petrovické ulici. Ať už hnutí ANO tento učební předmět vrátí na základní školy nebo ne, jisté je, že v Petrovické ulici už školáci rýt ani plít nebudou. Město bývalou školní zahradu v Petrovické ulici rozdělí zájemcům o zahrádky. Nový obchvat Krnova protnul tradiční zahrádkářské kolonie, takže odbor správy majetku města eviduje řadu žádostí zahrádkářů o zahrádku.

Pozemek v Petrovické ulici, který si celá desetiletí pronajímala základní škola na Smetanově okruhu, má rozlohu 7780 metrů čtverečních. Tyto bývalé školní pozemky budou předány zahrádkářům v červenci. Parcela se rozdělí na „pruhy“, jejichž šířka novým nájemcům umožní vybudovat zahradní domek.

„O zahrádky je mezi občany zájem. Jsou to většinou mladé rodiny s malými dětmi nebo lidé v důchodu. V současné době evidujeme kolem dvou desítek žádostí, z toho asi patnáct nyní budeme moci vyřídit kladně,“ uvedla Kateřina Čarnecká z odboru správy majetku města. Na městských pozemcích v současnosti hospodaří sedm zahrádkářských osad, což představuje téměř 900 krnovských občanů.