Zrušená plicní léčebna Ozon je majetkem města Krnova teprve krátce. Město tento objekt s krajem vyhandlovalo, aby do Ozonu přestěhovalo klienty z blízkého domova Devětsil. Když si ale krnovští zastupitelé nechali propočítat, že rekonstrukce Ozonu a jeho adaptace na domov seniorů by městský rozpočet přišla na dvacet až padesát milionů, zalekli se takové investice. Rozhodli se seniory z Devětsilu přestěhovat do Krnova a nepotřebný Ozon prodat. Za dvanáct milionů.

Původně to vypadalo velmi slibně, protože se ozvali vážní zájemci, kteří chtěli Ozon přebudovat na soukromý dům pokojného stáří. Při jednáních se starostkou Krnova Alenou Krušinovou působili tito zájemci velmi seriózně. „Bylo na nich vidět, že už pracovali v podobném zařízení a mají z tohoto oboru zkušenosti. Navíc tyto zájemce zastupoval člověk, který má v Krnově rodinu. Věděl, o čem mluví. Zajímalo ho, jak v Ozonu fungovala logistika a zásobování nebo jak bylo organizováno praní prádla. Byli se na Ježníku podívat nejméně dvakrát, všechno si nechali detailně ukázat, včetně plánů objektu," shrnula své dojmy starostka, která už se těšila, jak tento projekt, jednou odlehčí vytíženému krnovskému domovu seniorů v Rooseveltově ulici.

Zájemce vycouval

Bohužel tento vážný zájemce nakonec ze svého projektu vycouval. „Bylo to pro mě zklamání, protože předložený záměr tohoto uchazeče by byl pro Krnov velkým přínosem. Zřejmě ho odradila poměrně vysoká cena vzhledem k tomu, že rekonstrukce Ozonu představuje značné investice. Bohužel situace na trhu nemovitostí není pro prodejce příliš příznivá, takže jsme se na zasedání rady shodli, že zkusíme ještě jít s cenou dolů. Tentokrát budeme hledat kupce s nabídkovou cenou deset milionů," zdůvodnila dvoumilionovou slevu starostka, která doufá, že při tak velkorysé nabídce se už kupec Ozonu najde.

Ozon byl původně Lesní zámek

Ozon stojí na Ježníku už osmdesát let. Když krnovský podnikatel Josef Irmler přišel v roce 1932 s nápadem postavit až úplně nahoře v lůně přírody luxusní lázeňský hotel, mnozí spoluobčané si ťukali na čelo. Vždyť tam v té době nejezdil z Krnova ani autobus.

Lesní zámek na propagačních materiálech nabízel lázeňské procedury, taneční parket a prosluněnou terasu.

Teprve když zde Irmlerův hotel s příznačným názvem Lesní zámek nabídl hostům na čtyřicet pokojů, lázeňské procedury, taneční parket, vyhlášenou kuchyni a prosluněnou terasu, vznikla první autobusová linka na Ježník.

„Za války se z hotelu Lesní zámek stala léčebna vojáků Wehrmachtu zraněných na východní frontě. Na konci války sledovali přímo z terasy sanatoria bombardování Krnova spojeneckými letadly, protože je ani nenapadlo, že také Ježník může být strategickým cílem. Po zásahu letecké pumy zůstaly na schodišti sanatoria dva mrtví a mnoho zraněných," popsal dávnou tragédii na schodišti Ozonu krnovský historik Dalibor Zlomek.

Dnes zde už žádné stopy po náletu na Ježníku nenajdeme, a také legendární Hitlerův kulečník, který zde byl ukrytý, byl před pár lety z Ozonu převezen do depozitářů krnovského muzea.