Na břehu zatopeného lomu Šifr postávala zvláštní společnost. Lidé v plavkách, v neoprenech, ve smuteční černé i v civilu se shromáždili kolem bysty potápěčské legendy Ladislava „Dědka“ Rejkuby. Patřil k průkopnické partě Krnováků, která v šedesátých letech objevila ve Svobodných Heřmanicích břidlicový lom s hloubkou přes 30 metrů. Trénoval potápěčskou mládež a objevil řadu talentů. Jako zkušený rádce a kamarád se pohyboval mezi potápěči i v době, když mu lékaři ze zdravotních důvodů zakázali ponory.

Učitel, instruktor, parťák

Jako první nad Dědkovou bustou pozvedl číši potápěčský instruktor Roman Kudela: „V prvopočátku, když jsem byl malý kluk, byl Dědek mým učitelem a instruktorem. Později kamarádem a parťákem. Čas nezastavíme. Nedávno se odebral do věčných lovišť. Můžeme na něj aspoň zavzpomínat nad fotkami, na kterých se mnozí z vás najdou. Je tady kromě jeho bysty a dýmky také jeho autentický potápěčský vercajk. Nic neupgradoval, takže jde o kus historie, která skončí v muzeu,“ připil Kudela na Ladislava „Dědka“ Rejkubu.

Setkání na Šifrech na počest potápěče, který skonal ve věku nedožitých osmdesáti let. Celý život se zde potápěl, ale neutopil.  Ladislav 'Dědek' Rejkuba.Setkání na Šifrech na počest potápěče, který skonal ve věku nedožitých osmdesáti let. Celý život se zde potápěl, ale neutopil. Ladislav 'Dědek' Rejkuba.Zdroj: Deník/František Kuba

Otec, kamarád a Čokoládový Dědek

Vzpomínkové setkání na počest Ladislava Dědka Rejkuby organizovaly také jeho děti Ladislav, Michaela a Martin. Ladislav Rejkuba je nadšeným potápěčem po tátovi. Byl to právě on, kdo podle fotografie vytvořil Dědkovu bystu s potápěčskou maskou. Při sochaření tváře se ale klidně mohl dívat do zrcadla. „Byl to můj kamarád. Nejlepší. Vždycky říkal, že nechce, abych k němu přistupoval jako ke svému otci, ale jako ke kamarádovi a parťákovi. To je ten vztah, ve kterém jsme celý život spolu byli,“ řekl Ladislav Rejkuba před bystou, která má stejné rysy jako on.

Břidlicový lom Šífr. Ilustrační foto.
Okolí lomu na Šifrách poznamenala těžba kamene

„Když jsem řekla svým dětem pojedeme k dědovi, zeptali se: k Čokoládovému? Byl pro ně Čolokádový Dědek, protože jim pokaždé přinesl čokoládu,“ připojila vzpomínku Dědkova dcera Michaela Černá.

Soustružník, řidič i elektrikář

Ladislav Dědek Rejkuba se narodil v roce 1942 v Olomouci. Od osmi let bydlel s rodiči v Zátoru. Vyučil se v krnovském Strojosvitu soustružníkem. Po vojně pracoval pět let v Ostravě na šachtě. Po návratu do Krnova pracoval v Armaturce jako soustružník, pak jezdil s náklaďákem i s autobusem. Do důchodu odcházel jako elektrikář.

Hvozdnický expres na nádraží Opava-východ.
Atrakce Svobodných Heřmanic: Hvozdnický expres a lom Šifr

K potápění ho přivedl bratr Lojza Rejkuba a kamarád Olin Peleška. Byli u toho, když zakladatel krnovského klubu potápěčů Jiří Svoboda přivedl své svěřence a kamarády na Šifry. Sehnali si vyřazený vagon, a z něj vybudovali první potápěčskou základnu základnu ve Svobodných Heřmanicích.

Bysta vedle kříže Olina Pelešky

Všichni ze staré gardy vzpomínají, jak Ladislav Dědek Rejkuba s bratrem Lojzou opravili starou Vejtřasku a v létě 1981 s ní 16 členů potápěčského klubu vyrazilo na ostrov Pag. V klubu také poznal svou budoucí manželku. Není divu, že také z jejich syna Ladislava vyrostl potápěč.

Potápěčské legendy Ladislav „Dědek“ Rejkuba a Oldřich 'Olin' Peleška byli kamarádi, parťáci a průkopníci. Potápěči umístili jejich památníky v dvacetimetrové hloubce vedle sebe.Potápěčské legendy Ladislav „Dědek“ Rejkuba a Oldřich 'Olin' Peleška byli kamarádi, parťáci a průkopníci. Potápěči umístili jejich památníky v dvacetimetrové hloubce vedle sebe.Zdroj: se svolením Romana Kudely

Na Šifrech se vzpomínalo a připíjelo také na Dědkova kamaráda Oldřicha Olina Pelešku. Zemřel v roce 2010 při silvestrovském potápění v Egyptě. „Olin byl Dědkův a můj kamarád od mládí. Také on má v lomu ve Svobodných Heřmanicích pod vodou mramorový kříž, jen kousek od Dědkovy busty. Na kříži je nápis "všem minulým i budoucím obětem". Tento epitaf Olin vymyslel ještě za svého života,“ doplnil Roman Kudela, který po Olinově smrti umístil kříž do dvacetimetrové hloubky společně s kamarády z Hlavní báňské záchranné služby.