Jeden jednatel bude levnější než tři jednatelé. Tato úvaha vedla valnou hromadu Krnovských vodovodů a kanalizací KVaK k odvolání tří dosavadních jednatelů, přestože pracovali dobře a zajistili Krnovu kvalitní a nejlevnější vodu v republice.
Podle výsledků se model městské společnosti se třemi jednateli v uplynulých dvaceti letech dobře osvědčil. Proč vlastně po celou dobu existence měl KVaK tři jednatele?
Proč nestačil jeden?
Eva Šindelářová stála v čele KVaK už v době vzniku této městské vodárenské společnosti. Proto dobře ví, proč se v roce 1994 krnovští zastupitelé po zvážení všech alternativ rozhodli ustanovit do čela KVaK tři jednatele místo dvou nebo jednoho.
„Základní úvaha byla, že pokud by KVaK měl pouze jednoho jednatele s podpisovým právem, představuje to značné riziko v době mimořádných událostí. Kdo zastoupí jediného jednatele na dovolené v zahraničí, když Krnov zrovna v té době postihne povodeň nebo velká havárie?" vysvětlila Eva Šindelářová jak kdysi zastupitelé uvažovali při zakládání městské společnosti KVaK.
Model KVaK řízeného třemi jednateli v roce 1994 zastupitelstvo Krnova schválilo jednohlasně.
Je jasné, jak zastupitelé dospěli k názoru, že jeden jednatel je málo. Nabízí se tedy varianta dvou jednatelů.
Proč nestačili dva?
Protože názor obou jednatelů má stejnou váhu, nemůžou případné spory mezi sebou rozhodovat hlasováním. Proto byli na počátku ustanoveni tři jednatelé. Jak ukazuje uplynulých dvacet let, lichý počet manažerů se KVaK osvědčil. Aby si tři jednatelé KVaK co nejméně „lezli do zelí", měli ve firmě jasně vymezené kompetence.
Jeden měl na starosti technický úsek, laboratoře a kvalitu vody, druhý ekonomiku a třetí provozy. Tím se minimalizovaly třecí plochy mezi nimi.
Další výhodou bylo, že jednatelé byli současně zaměstnanci KVaK, takže pobírali plat, zatímco na odměnu za jednatelskou funkci neměli právní nárok. Odměny jednatelům stanovovala valná hromada KVaK a to až do výše 50 procent jejich průměrné mzdy.
Snížit odměny nebo počet jednatelů?
Valná hromada KVaK měla ve své kompetenci možnost z úsporných důvodů snížit nebo úplně zrušit jednatelům odměny. Místo snížení odměn se ale valná hromada rozhodla snížit počet jednatelů ze tří na jednoho.
„KVaK jako relativně malá firma byla řízena třemi jednateli, tedy třemi manažery, kteří za dobře odvedenou práci pobírali nadstandardní finanční ohodnocení. Už tím, že zůstane jeden jednatel, ušetříme statisíce ročně," zdůvodnil toto rozhodnutí na zasedání zastupitelstva místostarosta Krnova Michal Brunclík (ČSSD).
Největší záhada
Kdo vlastně jako první přišel s názorem, že tři jednatelé jsou pro KVaK moc a stačí jeden? To je na kauze KVaK ta největší záhada.
Podle oficiální verze krnovské radnice to vyplynulo z auditu „Zpráva o hospodaření společnosti Krnovské vodovody a kanalizace". Tento audit za 200 tisíc korun zpracovala firma Warido.
„Z auditu totiž vyplynulo, že tři jednatelé na tak malou firmu jsou příliš a tak dozorčí rada navrhla jednatele odvolat. Jejímu návrhu jsme se rozhodli vyhovět," informovala veřejnost starostka Krnova Jana Koukolová Petrová (ANO) v radničních Krnovských listech.
„Proč celému Krnovu sdělujete, že vyplynulo z auditu, že tři jednatelé jsou na tak malou firmu moc? Ze zprávy o hospodaření společnosti nic takového nevyplynulo. Jsem přesvědčená, že jste pouze poslouchali předsedu dozorčí rady, který vám podsouval různé polopravdy na jednání valné hromady za zavřenými dveřmi," reagovala písemně na toto tvrzení Eva Šindelářová, která je jedním ze tří odvolaných jednatelů.
Naráží na to, že na zasedání valné hromady nemohla členům sdělit své argumenty, protože ji vykázali za dveře.
Deník v pondělí oslovil auditorskou firmu Warido s dotazem, zda opravdu doporučila snížení počtu jednatelů KVaK ze tří na jednoho. Firma, která může záhadu objasnit, se zatím nevyjádřila. Jde o mimokrnovskou nadnárodní firmu, která není nijak svázána s valnou hromadou, radnicí, ani s odvolanými jednateli, takže v tomto sporu může sehrát roli nestranného arbitra.