Do roku 1944 zabezpečoval duchovní správu v Býkově již zesnulý úvalenský kněz P. Josef Vlček. Dnes je Býkov ve správě krnovského děkanství a bohoslužby se zde konají jen příležitostně. Co víme o zdejším kostele?

MĚLA TO PŮVODNĚ BÝT HŘBITOVNÍ KAPLE

close Býkovský kostel od války až do roku 2004 pořád jen chátral. Dnes má díky rekonstrukci novou fasádu, novou krytinu, nové jsou věž s bání, okna i dveře. info Zdroj: Deník / František Kuba zoom_in Název obce napovídá, že obec ve středověku proslavil chov skotu. Podle záznamů krnovské děkanské matriky byl do roku 1691 v Býkově malý kostel neznámého patrona. Později zanikl, a tak dlouho nebyl v obci kostel ani hřbitov. Zdejší zesnulí byli pohřbíváni v nedalekém Úvalně.

Obec časem získala povolení od knížecí biskupské konzistoře v Olomouci, že si může postavit hřbitovní kapli a založit hřbitov. Na základě tohoto dokumentu z roku 1767 začala stavba barokního kostela, který byl koncipován jako hřbitovní kaple. Pozemky poskytla majitelka Helena von Weichs.

Stavba byla dokončena před 250 lety. Kostel byl vysvěcen v roce 1768 krnovským děkanem Josefem Saligerem. Současně byla obezděna hřbitovní parcela kolem kostela.

ZÁPIS FARÁŘE HALOUZKY

„Kostel panny Marie Karmelské je 25 kroků dlouhý, 15 kroků široký. Je klenutý v barokním slohu. Uvnitř je vydlážděn břidlicovými deskami. má pět oken. Uvnitř je oltář, který byl roku 1897 renovován. Vnitřek kostela je vyzdoben obrazy Křížové cesty a sochou Matky Boží. Střecha je pokryta břidlicovými taškami. V přední části kostela je dřevěná čtyřhranná věž se třemi okny. Je rovněž pokryta břidlicí. Věž je opatřena dvěma zvony. Větší váží 70 pfuntů a je zasvěcen Panně Marii. Menší má 60 pfuntů a je zasvěcen sv. Josefu. Oba zvony ulil v roce 1786 W. Straub v Olomouci. Na kůru jsou varhany firmy Rieger instalované v kostele v roce 1896. Mají šest znějících rejstříků a jeden manuál. Zásvětný obraz Panny Marie Karmelské byl pořízen v roce 1887 od malíře Alberta Adama,“ popisuje nově vysvěcený kostel farář Halouzka ve farní kronice. Jde o zápis z přelomu 19. a 20. století.

PODĚKOVÁNÍ HRABĚNCE

V zápisu následuje i stručná zmínka o hraběnce Helen von Weichs. Jde vlastně o poděkování dámě, díky které bylo možné realizovat stavbu původně zamýšlenou jako hřbitovní kaple s pohřebištěm.

V době, kdy tento zápis vznikl, měl Býkov 456 obyvatel. Duchovní správou původně patřil pod Krnov. V roce 1786 byla zřízena samostatná lokální kuracie. Po téměř devadesáti letech v roce 1873 byla tato kuracie povýšena na faru. Naproti kostela byla už v roce 1786 postavena budova fary.

close Býkovský kostel od války až do roku 2004 pořád jen chátral. Dnes má díky rekonstrukci novou fasádu, novou krytinu, nové jsou věž s bání, okna i dveře. info Zdroj: Deník / František Kuba zoom_in

VÁLKY PŘIPRAVILY KOSTEL O ZVONY

Býkovského kostela se dotkly události první světové války. V srpnu 1916 mu byl odňat vetší ze zvonů pro válečný průmysl. Nahradil ho v roce 1921 nový zvon o váze 59 kilogramů. Pocházel ze zvonařské dílny Oktavián Winter z Broumova.

Dle dobových záznamů došlo k rozšíření hřbitova do dnešní podoby v roce 1921. O rok později byl na hřbitově postaven pomník obětem první světové války. Připomínal jména mužů z této obce, kteří padli na bojištích. Bylo jich 18. Býkovští farníci vyhlásili sbírku a vybrali na tento pomník 8279 korun.

V roce 1929 dorazilo také do Býkova, Láryšova a Dubnice elektrické osvětlení. Do býkovského kostela zavedla elektrický proud firma Frömel a Kolowrat.

Původní fara byla přestavěna v roce 1938. Následovala druhá světová válka, při které v únoru 1942 opět větší ze zvonů neunikl rekvíraci.

DLOUHO CHÁTRAL, PAK PŘIŠEL O BÁŇ

Po odsunu německých obyvatel býkovský kostel dlouho jen chátral. V polovině osmdesátých let byla z bezpečnostních důvodů značně necitlivě sejmuta poškozená kostelní báň.

OPRAVY KOSTELU VRÁTILY KRÁSU, JE DOMINANTOU

Odborné renovace se kostel dočkal až v letech 2004 a 2005. Byla zde vyměněna střecha a vyrobena nová věž včetně báně. Ta byla zhotovena podle fotografií té původní. Opravy pokračovaly i v roce 2008, kdy došlo k obnovení venkovních omítek, oken a dveří.

Býkovský kostel se změnil k nepoznání. Aspoň zvenčí. A to je dobře. Dnes už je kostel sice využíván minimálně k původním náboženským účelům, ale zato je důstojnou a nepřehlédnutelnou dominantou v centru Býkova-Láryšova.

Ladislav Martikán