Návrh vyhlášky projednala rada a doporučila ji zastupitelstvu ke schválení. Malý čip se jednoduchým způsobem téměř bezbolestně umístí psovi pod kůži a současně budou údaje o něm zaneseny do registru očipovaných psů. Městská policie, která bude vybavena čtečkou čipů, může během chvilky z centrální databáze zjistit komu pes patří a zda má řádně uhrazené poplatky. Pokud narazí na psa, který v těle čip nemá, bude zřejmé, že jeho majitel porušil vyhlášku nebo že se jedná o psa, který se do Krnova zaběhl z Polska, nebo z nějaké sousední obce, která podobnou vyhlášku ještě nemá.

„Pokud vyhlášku zastupitelstvo schválí, páníčci budou mít devět měsíců na to, aby své pejsky očipovali. Čip a mezinárodní průkaz, neboli takzvaný psí pas, je podmínkou, pokud chce majitel se svým psem vycestovat do zahraničí, a to včetně Polska. Reagujeme na změnu v zákonu, který nově umožnil obcím na svém území nařídit povinné čipování. Samozřejmě neovlivníme, zda se pro podobný systém rozhodne také Polsko, ale určitě se pokusíme dohodnout nějakou formu spolupráce, například aby u hranic měli k dispozici čtečku čipů stejného typu,“ uvedla starostka Renata Ramazanová.

Na vyhlášku o čipování naváže novelizovaná vyhláška o poplatcích ze psů, která bude finančně motivovat majitele psů a kompenzovat náklady na čipování.

(geb)