V neděli 15. října budou přeháňky na většině území a v nadmořských výškách nad 900 metrů postupně dešťové srážky nahradí sněhové. V pondělí už může sněžit i v polohách nad 600 metrů.

Se sněhem se řidiči mohou setkat hlavně na silnicích v Jeseníkách. Například Videlské sedlo má nadmořskou výšku 930 metrů, Ovčárna 1300 metrů, Skřítek 874 metrů, Červenohorské sedlo kolem tisíce metrů a sedlo Hvězda 852 metry.

V České republice je používání zimních pneumatik nařízeno zákonen v období od 1. listopadu do 31. března. Řidiči by ale měli vědět, že zimní pneumatiky nezlepšují jízdní vlastnosti pouze na sněhu a ledu, ale také na mokré vozovce a při nízkých teplotách.

Výměna pneumatik čeká řidiče dvakrát do roka.
Letní versus zimní pneumatiky: jaké jsou v nich rozdíly a proč je dobré je měnit

Vzhledem k předpovědi počasí srážek a ochlazením by řidiči měli vzít v potaz, že na letních pneumatikách bude mít auto pravděpodobně delší brzdnou dráhu než na zimních. Některé úseky komunikací zimní výbavu pro řidiče výslovně předepisují dopravními značkami.

„Často se spekuluje o tom, zda nesprávné nebo nekvalitní obutí může mít vliv na výši vyplaceného pojistného plnění v povinném ručení nebo havarijním pojištění. Pojišťovna je oprávněna krátit svou náhradu, ale jen tehdy, je-li prokazatelná příčinná souvislost mezi použitými pneumatikami a vznikem škody a její výší. Pokud pneumatiky při nehodě nehrály roli a škoda by nastala i při optimálním obutí vozidla, pojišťovna své pojistné plnění nekrátí,“ uvedla Eva Svobodová, mluvčí pojišťovny Uniqa.

Deník vám ještě dnes přinese přehled, za kolik se dají přezout pneumatiky v našem regionu.