Studenti Všeobecného a sportovního gymnázia Bruntál se pod vedením profesorky Aleny Musilové zúčastnili během loňského podzimu soutěže „Co víte o Evropské unii a jejích institucích?" organizované poslanci Evropského parlamentu Petrem Ježkem a Pavlem Teličkou ve spolupráci s Aliancí liberálů a demokratů pro Evropu.

Protože gymnazisté z Bruntálu skončili mezi osmi nejlepšími týmy celé republiky, vysloužili si tak odměnu v podobě zájezdu do Belgie.

Velká konkurence

„V konkurenci 1600 žáků ze čtyřiapadesáti středních škol se bruntálští gymnazisté dostali mezi osm oceněných týmů, které byly odměněny pětidenním zájezdem do Belgie," sdělila Deníku profesorka Všeobecného a sportovního gymnázia v Bruntále Alena Musilová.

Belgii navštívilo pětadvacet bruntálských gymnazistů ze tříd 3. A, Septima B a Oktáva B spolu s pedagogickým dozorem Alenou Musilovou a Hanou Hrtoňovou.

Na nezapomenutelnou exkurzi do Belgie se vydali v pondělí 22. února.

Zajímavá místa a pamětihodnosti

„Zajímavosti a pamětihodnosti tohoto státu tak významného pro Evropskou unii si naši studenti prohlíželi v chladném zimním počasí v době od 22. do 27. února 2016," sdělila Deníku profesorka gymnázia Hana Hrtoňová.

Bruntálští studenti navštívili například univerzitní město Lovaň, druhé největší belgické město Antverpy proslulé trhem s diamanty, středověké město Bruggy přezdívané Benátky severu, které od roku 2000 patří na Seznam evropského kulturního dědictví UNESCO. Na své cestě nevynechali ani neméně zajímavé historické město Gent.

Rozšíření znalostí o parlamentu

„Nejvíce času však výletníci strávili v Bruselu, který je někdy přezdíván hlavním městem Evropy," pokračovaly ve vyprávění profesorky.

Kromě prohlídky typických bruselských památek pro ně byla připravena také návštěva multimediálního centra Parlamentarium, kde si prostřednictvím různých interaktivních stanovišť mohli doplnit a rozšířit své znalosti z historie i současnosti Evropské unie, vyzkoušet si, jak se buduje parlamentní koalice, nebo jak se hlasuje o ožehavých celoevropských problémech.

Setkání s europoslancem

Vyvrcholením celého zájezdu bylo setkání s europoslancem Petrem Ježkem a návštěva zasedání Evropského parlamentu.

„Studenti mohli přímo sledovat vystoupení jednotlivých řečníků, jejichž příspěvky jsou okamžitě překládány do čtyřiadvaceti jazyků včetně češtiny, a být tak na chvíli u rozhodování o budoucnosti Evropy," popisovaly profesorky.

„A že těch problémů k řešení je hodně, jsme viděli na vlastní oči, když při procházkách městem před luxusními obchůdky s belgickou čokoládou bylo obvyklé potkávat žebrající uprchlíky nebo ozbrojené vojáky," doplňovali studenti.

„Výlet studentů gymnázia do Belgie byl nejen zaslouženou odměnou za vynikající výsledky v soutěži, ale také inspirací k dalšímu studiu a poznávání Evropy, jíž je i Česká republika součástí," uzavřely své vyprávění profesorky.

Miriam Opletalová