Přímo na základně bruntálských záchranářů a pod jejich odborným dohledem si žáci vyzkoušeli, jak se zachraňují životy.

„Žáci se seznámili se zásahovou technikou záchranářů, přístrojovým vybavením v sanitních speciálech a s dalšími pomůckami, které posádky záchranné služby při své práci a záchraně životů pacientů používají,“ popsal úvod exkurze mluvčí záchranářů Lukáš Humpl.

Nešlo ale jen o seznámení se s prací profesionálních záchranářů. Každý se může dostat do situace, kdy bude zapotřebí jeho pomoc. Záchranáři proto předvedli návštěvníkům ukázku resuscitace a vysvětlili jim jednotlivé kroky.

„Členové posádky se nám intenzivně věnovali a pro žáky připravili i praktické úkoly. To, že si mohli žáci první pomoc sami vyzkoušet, bylo velmi přínosné,“ pochválila akci pedagožka Helena Daňková, která se sama aktivně zapojila.

„Děti si v bezpečné situaci vyzkoušely některé postupy, například základní resuscitaci a srdeční masáž na modelu. Záchranáři jim také předvedli, jak vypadá ošetření pacienta s následným naložením do sanitky. Děkujeme posádkám bruntálské zdravotnické záchranné služby za to, že nám věnovali svůj čas,“ doplnila.

„Těm, kdo mají zájem poznat práci záchranářů a chtějí získat dovednosti v oblasti první pomoci, se podle svých možností věnujeme,“ uvedl Lukáš Humpl.