Přesto toho hodně dokážou. Návštěvníky klasické prohlídkové trasy bruntálským zámkem čekalo překvapení. Děti ze Základní školy v Rudné pod Pradědem jim prohlídku doplnily sedmi krátkými scénkami z historie zámku, aby lépe pochopili život v dobách, kdy na zámku působili velmistři Německého řádu a kdy jej navštívil císař František Josef I.

Příprava na vystoupení nebyla zrovna jednoduchá. Zabrala dva měsíce a zúčastnily se jí všechny děti z této maličké školy v Rudné. Texty krátkých vystoupení připravili pro děti odborníci z bruntálského muzea, scénář a dramaturgie pak byly záležitostí školy.

Děti vystupovaly v dobových kostýmech a právě jejich zhotovení bylo ze všeho nejsložitější.

Školáci z Rudné pod Pradědem si připravili kostýmy a scénky, aby se všichni společně přenesli do období, kdy na bruntálskému zámku působili velmistři řádu německých rytířů.Zdroj: Ladislav Olejníček

„Uskutečnit něco takového byl vlastně nápad maminky jednoho našeho žáka. Chtěli jsme maminky, ale také tatínky nebo prarodiče potěšit, a tak jsme se do toho pustili. Už delší dobu spolupracujeme s Místní akční skupinou Hrubý Jeseník, a proto jsme se na ně obrátili s žádostí o pomoc,“ sdělila ředitelka školy v Rudné pod Pradědem Zdenka Kadláčková s tím, že všichni oslovení byli ochotní a spolupráce je výborná.

Děti si díky této zajímavé zkušenosti zapamatují informace z regionální historie mnohem lépe, než kdyby je znaly jen z učebnic.

„Aktivita byla realizována v rámci takzvaných Malých projektů spolupráce, kdy každá škola mohla přijít se svou aktivitou s náklady do třiceti tisíc korun. Je to jedna z mnoha aktivit projektu Místní akční plán rozvoje vzdělávání na Bruntálsku, “ doplnil ředitelku školy manažer místní akční skupiny Zdeněk Macrineanu.

Základní škola v Rudné pod Pradědem se o své zkušenosti ráda podělí. „Nabízíme námět, výukové cíle i kostýmy k zapůjčení. Pokud bude chtít některá škola připravit něco podobného, rádi poradíme,“ dodala ředitelka Zdenka Kadláčková.

Ladislav Olejníček