Kdyby se sešli všichni všichni zastupitelé, kterým nehrozí karanténa, stejně by jich bylo příliš málo na to, aby zasedání bylo usnášeníschopné.

"Zastupitelstvo města Bruntálu se dne 15. 9. konat nebude, neboť není bohužel možné zajistit, aby se sešel dostatek zastupitelů, kteří by se jej mohli účastnit. Je tedy vyloučeno již samotné schválení programu. Důvodem je vysoký počet radních, kteří z důvodu styku s osobou nakaženou koronavirem Covid -19 aktuálně čelí riziku nástupu do povinné karantény, spolu s omluvenkami některých zastupitelů. Počet nepřítomných tak přesáhl 13 osob. Je objektivně nemožné, aby zasedání proběhlo," informoval o situaci Petr Rys, starosta Bruntálu.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Další opatření. Vojtěch zavádí omezení vnitřních hromadných akcí

O nejbližším termínu konání zastupitelstva bude rozhodnuto bezprostředně po vyjasnění epidemiologické situace. Má smysl svolávat zasedání pouze pokud je zajištěna účast dostatečného počtu zastupitelů. 

Zatímco na Krnovsku a na Rýmařovsku se pozitivní testy na COVID stále ještě drží v jednotkách případů, ve spádové oblasti Bruntálu je už evidováno přes šedesát pacientů. Z toho asi tři desítky případů připadají na samotné město Bruntál a dvě desítky případů připadají na Horní Benešov.

"Naprostá většina nakažených osob je bezpříznaková. Obecně je doporučováno se v příštích týdnech vyhýbat místům s velikým množstvím lidí," vydala radnice Horního Benešova doporučení občanům.

Jedním ze školských zařízení, kde si epidemiologická situace vyžádala mimořádná karanténní opatření, je bruntálská Základní škola v Cihelní ulici.

Roušky. Ilustrační foto. Lidé se sešli na demonstraci NE diktatuře roušek!, kterou uspořádala iniciativa Myšlením ke svobodě, 31. srpna 2020 v Ostravě na Masarykově náměstí.
Navoněný opilec šel v Krnově bez roušky do marketu. Pak utíkal

"Vážení rodiče, z rozhodnutí Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje se sídlem v Ostravě je od 15.9. nařízena karanténa pro žáky třídy 3.B a dva pedagogické pracovníky (třídní učitelka, asistentka pedagoga). Karanténa je stanovena do 25.9.2020. V uvedeném období budou žáci této třídy vzděláváni třídní učitelkou distančně přes Školu online. Současně budou provedena doporučená hygienická opatření v místě pobytu žáků třídy: dezinfekce třídy, chodby, sociálních zařízení. Žákům třídy 3.B,kteří jsou přihlášeni ke stravování, budou obědy v období karantény automaticky odhlášeny," informovala rodiče žáků Základní škola Cihelní 6 Bruntál.

Také na Základní škole v Horním Benešově proběhlo masivní testování. "Vážení rodiče, milí žáci, děkujeme vám za vstřícnost, spolupráci a trpělivost (dětem za statečnost), kterou jste projevili při testování na Covid – 19. Chtěl bych vás seznámit s výsledky testování: dle zprávy KHS Ostrava vyšel všem 31 testovaným zaměstnancům negativní výsledek. Mezi 98 testovanými žáky byly prokázány 2 pozitivní nálezy. Rodiče těchto žáků byli informováni," zdůvodnil uzavření některých tříd, distanční výuku a další ochranné opatření na hornobenešovské škole ředitel Zdeněk Žanda.

Kontrola na česko-slovenských hranicích.
Komplikace kvůli koronaviru: Na uzavření Slovenska doplatí lidé u hranic

Bruntálsko je v při přepočtu nemocných na počet obyvatel aktuálně nejvíc zasaženým regionem v Moravskoskoslezském kraji. V tomto přepočtu je na Bruntálsku víc jak stovka potvrzených případů koronaviru na 100 tisíc obyvatel.

V Bruntálu už byla svolána i Bezpečnostní rada obce s rozšířenou působností ORP, aby koordinovala předání informací a prověřila připravenost všech složek Integrovaného záchranného systému IZS na zátěž v mimořádné situaci.