Stovky zdobených velikonočních kraslic jsou až do neděle 4. dubna k vidění na zámku v Bruntále. Výstava je složená z kraslic, které do soutěže Bruntálská kraslice 2010 poslalo pět desítek autorů z celého Moravskoslezského kraje.

Malá umělecká dílka jsou vyrobena nejrůznějšími technikami. Zájemci tak mohou spatřit velikonoční vajíčka malovaná, leptaná kyselinou, polepená slámou nebo vrtaná, řekla výtvarnice zámeckého muzea a zároveň organizátorka výstavy Kateřina Košnovská-Járková.

Máme několik stovek kraslic. Autorů je sice okolo padesáti, ale každý poslal více ukázek své tvorby,“ vysvětlila pořadatelka. Soutěž se v Bruntále koná už jedenáctým rokem. „Hlavním cílem je připomenout velikonoční tradice a přivítat jaro,“ dodala.

Postupně se podle ní objevují stále lepší soutěžní exponáty. „Zdobení se u našich soutěžících vyvíjí. Snaží se vynalézat a zkoušet nové techniky. Častěji se k nám například dostávají leptaná vajíčka, což je velmi náročná technika. Letošní novinkou pak jsou perníkové kraslice,“ podotkla.

Již po staletí lidé vymýšlí nové a nové vzory a techniky zdobení kraslic.

Nejstarší zdobitelka kraslic má osmdesát tři let

Soutěže se tradičně neúčastní jen děti z bruntálských mateřských a základních škol. Muzeum dostává také výrobky důchodců i mladých lidí ve věku okolo 18 let. Historicky nejstarší účastnici bylo třiaosmdesát let a kraslici z největší dálky poslal Henri Penčík z kanadského Ontaria.

Kraslice jsou součástí jarní výzdoby už po staletí a jsou spojovány s oslavami nového zrození života. Už ve 12. století bylo zavedeno do církevní liturgie velikonoční svěcení vajec a kraslice pak přetrvala až dodnes jako symbol Velikonoc.

Při odkrývání slovanských pohřebišť z 9. až 12. století archeologové často nacházejí vedle hliněných a glazurovaných skořápek i kamenná vejce. Název kraslice vznikl ze staročeského výrazu krásiti, což znamená okrášlovati.

Již po staletí lidé vymýšlí nové a nové vzory a techniky zdobení kraslic.