Bruntálští záchranáři se hrdě vrátili z mezinárodního závodu Rallye Rejvíz. V jedné kategorii získali třetí místo reprezentanti bruntálské stanice Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje Lékař Ondřej Novák, záchranáři Václav Sedláček a Daniel Šiška a řidič Jaroslav Liška uspěli v národní části soutěže v kategorii posádek rychlé lékařské pomoci.

Velký úspěch

„Je to zatím náš patrně největší úspěch v soutěži, zatím jsme se pohybovali v závodě tak do desátého místa," řekl bruntálský záchranář Jiří Pavlík, který je současně také mluvčím celé Rallye Rejvíz.

Rallye Rejvíz je náročná mezinárodní soutěž zdravotnických záchranných služeb. Osmnáctý ročník se v Jeseníkách konal minulý týden a skončil v sobotu v Koutech nad Desnou na Šumpersku. Letos putují poháry pro vítěze v jednotlivých kategoriích do Rakouska, na jižní Moravu a na Slovensko.

Hlavní část soutěže je rozdělena na národní a mezinárodní část, kde soutěží posádka rychlé lékařské pomoci s lékařem a bez lékaře. Několik let jsou součástí akce také kategorie studentů mediků a telefonních operátorek.

Soutěže se letos zúčastnilo téměř devět desítek posádek, své dovednosti měřilo tři sta soutěžících zdravotníků. Ze zahraničí dorazily týmy ze Slovenska, Austrálie, Německa, Japonska, Turecka, Litvy, Maďarska, Holandska, Slovinska, Švýcarska, Polska, či Velké Británie.

Naši zástupci

Moravskoslezské záchranáře reprezentovaly posádky z Bruntálu, Krnova, Frýdku-Místku a Třince. Nejlépe si vedli bruntálští záchranáři, kteří byli třetí. Frýdecko-místečtí záchranáři obsadili páté místo v rámci nelékařských posádek a rovněž pátou příčku v soutěži telefonních operátorů.

Na trasách několika denních a jedné noční etapy čekalo na soutěžící celkem devět stanovišť s úkoly. Na všech těchto stanovištích museli správně vyhodnotit situaci na místě události a zvolit správný pracovní postup, vyšetřit a ošetřit postižené, stanovit diagnózu, zahájit léčbu, určit správné směrování pacienta do zdravotnického zařízení a případné další kroky a také v případě, že byla nutná hospitalizace, stanovit správný způsob transportu.

Úkoly na stanovištích

„Šlo kupříkladu o situaci, kdy bylo nutno ošetřit pacienta postiženého cévní mozkovou příhodou, ženu po zásahu elektrickým proudem, zahradníka, který spadl ze stromu při údržbě zeleně na ostrůvku zámeckého rybníka. Jiným úkolem byla pacientka s infekčním plicním onemocněním, muž po skoku do prázdného bazénu s poraněnou míchou nebo požár zchátralého zámku s osmi postiženými osobami.

Soutěžící byli rovněž konfrontováni s nutností zvládnout zásah při nehodě autobusu se šestnácti zraněnými," popsal úkoly, které byly před záchranáři mluvčí Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje, Lukáš Humpl.