Výroba betlemu pro těžce nemocné, někdy i nevyléčitelné děti trvala bruntálskému řezbáři čtyři měsíce. František Nedomlel osobně betlem dětem do Olomouce zavezl a rozsvítil jej před zraky okouzlených dětí, malých pacientů onkologického oddělení. Mnohé z nich se domů na svátky nedostanou, ale o atmosféru Vánoc díky řezbáři přece jen nepřijdou.

„Je důležité, aby se i takto osudově nemocné dětičky mohly z něčeho radovat,“ přál si řezbář Nedomlel. Betlémů postavil už okolo dvaceti. K tomu každoročně rozšiřuje velké betlémy pro Bruntál a Mohelnici. Ty postavil jeho otec Josef Nedomlel, jehož je pokračovatelem. Nynější betlém pro Olomouc měří okolo sto osmdesáti pěti centimetrů. Malé pacienty, zdravotníky, personál i příchozí rodiče potěší pohled na jesličky plné figurek.

Základní část jesliček tvoří figury vola s oslem, nechybí Ježíšek a svatá rodina, na níž shůry shlíží anděl. Další figury přibudou po návratu Františka Nedomlela ze slovenské Žiliny, kam jede vyřezávat mezi 10. a 12. prosincem. Přibýt by měly ovečky i další figury. Sponzorem betlému je primář Vladimír Svozil ze zlatohorské léčebny Edel, přijel se osobně podívat na nasvícení betlému spolu s přednostou olomoucké dětské onkologické kliniky Vladimírem Mihálem.

Když klinika začínala, měli na dětské klinice pouze pětiprocentní úspěšnost v léčbě. „Nyní se mohou pochlubit pětadevadesátiprocentní úspěšností, což je obrovský skok. Trvalo to dvacet let a vyžadovalo to každodenní čtyřiadvacetihodinové nasazení zdravotníků,“ vzdal hold zaměstnancům oddělení Nedomlel. Aby měly churavé děti veselé Vánoce i další období roku, kliniku jim vyzdobili nejen Nedomlelovým betlémem.

Grafici a malíři kliniku nádherně vymalovali, aby se v nemocnici děti cítily co možná nejlépe. Ležící pacienty vozí na sál, na jehož stropě se vznáší andělé. Na oddělení mají i pohyblivé plastické figury, třeba čerta s kroutícíma očima. „Mají to vymakané perfektně, děti se tam dostanou pomalu jako do ráje. Ovšem s tou výhradou, že některé děti bohužel ví, že jejich nemoc nelze vyléčit a nejsou na tom právě nejlépe,“ posmutněl Nedomlel.

Betlém pro Olomouc vyrobil řezbář z kvalitního dřeva, lípy. Lípa po vysušení nepopraská. Stříška je poskládána a sešroubována z jednotlivých prkének.