Ocenění udělují zástupci Policie ČR a České pojišťovny těm, kteří se významně zasloužili o záchranu lidského života po dopravních nehodách. Titul udělí Radku Jendrišákovi v úterý 22. září a Deník bude opět u toho, aby přinesl podrobnosti jeho letošního zásahu.

„Detaily o tom, co se stalo a jak vše probíhalo, Vám pan Jendrišák sdělí na místě,“ uvedl mluvčí České pojišťovny Václav Bálek Radek Jendrišák v létě zachránil život mladému řidiči, jehož vůz nedaleko Bruntálu vylétl ze silnice.

„Zraněný šofér v něm zůstal zaklíněný a nebýt rychlé pomoci pana Jendrišáka, nehodu by nepřežil. Motoristé, kteří před ním kolem nehody projížděli, na rozmlácený vůz se zaklíněným šoférem nereagovali,“ řekla policejní mluví Pavla Tušková.

Gentlemany silnic se v Bruntále stali v předchozích letech pětašedesátiletý řidič autobusu Stanislav Bareš, když vyprostil z havarovaného hořícího automobilu řidičku, která vyjela mimo vozovku a čelně narazila do stromu, a Vladimír Stonáček spolu s Ludovítem Petríkem, kteří zachránili život dvěma motoristům, kteří havarovali 8. června 2007 v Miloticích nad Opavou a zůstali zraněni pod silnicí, kde na jejich vůz nebylo vidět.

Přežili díky jejich všímavosti a obětavosti.

Gentlemani silnic

V průběhu 5 let předáván na 30 místech. Dostalo jej už 54 lidí (z toho 8 žen).

Rok 2004

1. Jiří Lukáč - Nový Jičín
Strážný z Albrechtiček. Zachránil život 17letého mladíka, kterého vytáhl z hořícího vozu.

Rok 2005

2. Pavel Hýl – Karviná a 3. Roman Kantor - Karviná
Oba zaměstnanci ostravských dolů. Snažili se v Karviné-Loučkách zachránit život čtyř mladých Poláků.

4. MUDr. Martina Kordová - Beroun
Lékařka z berounské nemocnice. Zachránila život policistovi Josefu Budilovi (ved. dálničního oddělení na D5 v Rudné u Prahy), kterého srazil z kola zloděj automobilu.

5. Tomáš Cvrček - Frýdek-Místek
Zachránil dvě děti po vážné dopravní nehodě, kdy do auta jejich maminky narazila sanitka.

6. Robin Menšík - Brno
Cizinecký policista zachránil na Uherskohradišťsku život mladé řidičky, která narazila do stromu a zraněná zůstala v autě.

7. Pavel Němec - Nový Jičín
Zachránil cestou do Ostravy život muži, který ležel po pádu z kola v bezvědomí a těžkým otřesem mozku v příkopě.

Rok 2006

8. Radomír Šustal – Olomouc, 9. Tomáš Nedorostek – Olomouc a 10. Josef Heryán - Olomouc
Trojice policistů z Přerova zachránila život zraněné posádce automobilu, který po havárii skončil na střeše a navíc ještě na vlakové trati.

11. Julius Nass – Plzeň a 12. Petr Volenecký – Plzeň
Do té doby se neznali. Společně zachránili život 64letého muže, kterého při řízení postihl infarkt.

13. Jaroslav Milčinský - Mladá Boleslav
Zachránil život šestileté školačky, kterou v Mladé Boleslavi porazil řidič, jedoucí na červenou. Po nehodě navíc ujel.

14. Patrik Václavík – Příbram a 15. Růžena Úšelová - Příbram
Patrik Václavík zastavil neovládaný vůz, který havaroval poté, co jeho řidič zkolaboval. Společně s Růženou Úšelovou mu pak poskytl první pomoc a zavolali záchranku.

16. Radek Pohl - Jablonec nad Nisou a 17. Leoš Smrček – Jablonec nad Nisou
Zachránili život 59letému řidiči, jehož přimáčkl k domu samovolně se rozjíždějící nákladní vůz. Díky jejich rychlé a správné reakci nejenom přežil, ale po dlouhém léčení začal znovu chodit.

18. Vladimír Wasserbauer - Tábor
Z okna viděl hotelu vážnou havárii sanitky, jejíž vrak po několika přemetech začal hořet. Uvnitř zůstala zraněná zaklíněná lékařka. Okamžitě vyběhl ven, uhasil sanitku a vyprostil její posádku.

Rok 2007

19. Lubomír Krupa - Zlín
Certifikát Gentlemana silnic a značkové hodinky získal za rychlou reakci, při které zachránil život motocyklisty z Prostřední Bečvy na Vsetínsku. Ten vylétl v zatáčce z motorky, narazil do stromků a skončil s vážným zraněním hlavy v potoce. Pan Krupa ho vytáhl, aby se neutopil a zavolal pomoc.

20. Stanislav Bareš - Bruntál
Řádnou dávku odvahy a duchapřítomnosti projevil pětašedesátiletý řidič autobusu, když vyprostil z havarovaného hořícího automobilu řidičku, která vyjela mimo vozovku a čelně narazila do stromu.

21. Richard Svoboda - Pelhřimov
Sympatický motocyklista z Prahy vytáhl zapadlý jazyk těžce zraněnému řidiči, do kterého při odbočování na vedlejší silnici nejprve narazil nepozorný motorista a poté ještě další vůz v protisměru. Rozhodnost pana Svobody tomuto muži zachránila život.

22. Petr Nebeský - Mělník
Má značnou zásluhu na tom, že motocyklista, kterému zkřížil na silnici mezi Prahou a Mělníkem cestu protijedoucí nákladní vůz, tuto děsivě vypadající nehodu přežil.

23. Roman Saboor – Liberec
Čtrnáctiletý školák objevil v obci Ktová havarovaný vůz. Vozidlo leželo na střeše a v něm byla uvězněná posádka dvou starších lidí. Pomohl jí vyprostit z automobilu a zorganizoval pomoc, včetně rychlé záchranné služby.

24. Petr Vosátka – Benešov a 25. František Richter – Benešov
Cestující, kteří zachránili život a zdraví třech desítek cestujících v autobuse, jehož řidič za volantem zkolaboval v ulicích Vlašimi. Stalo se to v okamžiku, kdy se neovladatelné vozidlo vysokou rychlostí řítilo na kruhový objezd.

26. Blanka Šantrůčková – Benešov
Přijela k vážné dopravní nehodě, která se stala 8. srpna 2007 u Poříčí nad Sázavou na Benešovsku. Mezi zraněnými tam byl také dvanáctiletý chlapec, který nedýchal a neměl hmatný puls. Úspěšně jej resuscitovala a předala lékařům, kteří ho transportovali na anesteziologicko-resuscitační oddělení nemocnice v Praze-Krči.

27. Miroslav Brož – Český Krumlov
Zachránil život motorkáři, kterému 10. července 2007 po havárii u Brlohu na Českokrumlovsku zapadl jazyk a hrozilo udušení. Díky jeho pomoci tento člověk žije. Záchranná služba přijela až za patnáct minut.

28. Petr Šikuta – Český Krumlov
Pomáhal cestujícím z rakouského autobusu, který se 3. srpna 2007 převrátil u Rožmberka nad Vltavou a zůstal ležet na střeše. Zraněno v něm tehdy bylo 23 lidí, z toho pět těžce.

29. Robert Beneš – Strakonice
Z hořícího auta zachránil po vážné havárii dva zraněné mladíky. Stalo se 4. srpna 2007 u Předslavic na Strakonicku. Vozidlo mohlo každou chvíli explodovat, přesto neváhal a vrhl se do plamenů.

30. Zdeňka Kiliánová - Břeclav
V létě 2007 zachránila život ženě, kterou strhl projíždějící kamion. Nezachraňovala ale poprvé. Rok a půl před touto příhodou pomáhala v Hustopečích starší paní, kterou porazil mladík na motocyklu. Díky její rychlé reakci obě ženy nehody přežily.

Rok 2008

31. Petr Andrle - Jičín
Zachránil život osmadvacetiletého motocyklisty, který těžce havaroval na obchvatu nedaleko Jičína. Stalo se 30. srpna 2007. Bez jeho pomoci by havárii nepřežil.

32. Vladimír Stonáček – Bruntál a 33. Ludovít Petrík - Bruntál
Zachránili život dvěma motoristům, kteří havarovali 8. června 2007 v Miloticích nad Opavou a zůstali zraněni pod silnicí, kde na jejich vůz nebylo vidět. Přežili díky jejich všímavosti a obětavosti.

34. Jaroslav Janák - Jihlava
Zachránili život řidiči, který se vážně zranil po havárii v Dolních Dubénkách u Jihlavy. Nebýt rychlé pomoci pana Janáka, byl by dnes na tomto místě u silnice další křížek.

35. Lenka Míchalová – Jindřichův Hradec
Začátkem prosince poskytla první pomoc desetiletému chlapci, jenž zůstal po vážné dopravní nehodě uvězněn v havarovaném vozidle. Když mířila k převrácenému automobilu, zdaleka ještě netušila, že školáka velmi dobře zná…

36. Petra Hutterová – Tábor a 37. Pavel Kučera - Tábor
Bez jejich pomoci by nepřežil nehodu s vozidlem 54-letý cyklista, který po havárii spadl do silničního příkopu plného vody, takže hrozilo jeho utonutí. Stalo se koncem listopadu 2007.

38. Jaromír Stecula – Nový Jičín, 39. Jaroslav Třečák – Nový Jičín a 40. Miroslav Sklenovský – Nový Jičín
V dubnu pomáhali po vážné dopravní nehodě v Šenově na Novojičínsku, kde v důsledku nepřiměřené rychlosti havaroval řidič octavie se spolujezdkyní. Mladému muži už pomoci nemohli, devatenáctiletou dívku však díky rychlé reakci zachránili. Bez jejich pomoci by nehodu nepřežila.

41. Josef Pešek – Žatec
Přes vlastní nebezpečí vyprostil z nabouraného hořícího vozidla zraněného řidiče a jeho osmiletého syna. Bez jeho pomoci by se z automobilu ven sami nedostali.

42. Jaroslav Havel – Chrudim
V květnu zachránil po vážné dopravní nehodě z havarovaného vozidla pětiměsíční dítě. Díky rychlé pomoci pana Havla mohlo být letecky transportováno do nemocnice.

43. Jiří Formánek – Kolín a 44. Josef Stehlík – Kolín
Začátkem září u Úval zachránili život ročního dítěte, které nedýchalo po nárazu vozidla do stromu. Jeho maminku z auta museli vyprostit až hasiči. Oba pánové zachovali rozvahu a ukázkově se řídili pokyny operátorky záchranné služby.

45. Aleš Matoga – Ostrava a 46. Petr Bystrianský – Ostrava
V Ostravě začátkem září po havárii skončila sedmatřicetiletá řidička seatu na střeše v řece Ostravici. Okamžitou pomocí jí zachránili život oba ostravští Gentlemani silnic.

Rok 2009

47. Jan Balon – Litoměřice a 48. Andriy Amirov – Litoměřice
V protisměru jedoucí opilý řidič narazil koncem srpna 2008 na mostě přes Labe v Litoměřicích do vozidla, ve kterém vezla babička svoji čtyřletou vnučku. Paní na místě zemřela. Těžce zraněnou dívku z auta vyprostili a až do příjezdu záchranářů se o ni postarali dva do té doby neznámí řidiči.

49. Štěpán Morong – Šumperk
Nejmladšímu Gentlemanovi silnic bylo teprve 12 let, když svoji duchapřítomností zachránil život svému otci, se kterým se v září roku 2008 na Šumperku převrátil traktor a on pod ním zůstal zaklíněný. Syn nepodlehl panice a běžel do dva kilometry vzdálené obce, odkud přivolal pomoc. Bez ní by jeho otec na místě zemřel.

50. Pavlína Bidlová – Pardubice
Nedaleko Hradce Králové narazil začátkem roku 2009 řidič osobního vozu do kamionu. U nehody okamžitě zastavila Pavlína Bídlová, která nejprve – vzhledem ke svému těhotenství – chtěla požádat o pomoc řidiče jiných aut. Protože však projíždějící šoféři byli lhostejní, pomohla tříčlenné zraněné posádce nakonec sama.

51. Zdeněk Vrabec – Liberec a 52. Martina Čepelíková - Liberec
Vloni v listopadu řidička octavie ve vysoké rychlosti narazila u Hodkovic nad Mohelkou do protihlukové stěny. Žena utrpěla vážné zranění hlavy. Před příjezdem záchranné služby jí pomohli Zdeněk Vrabec a Martina Čepelíková, kteří také na nebezpečném úseku, pokrytém olejem, řídili dopravu a zabránili tak hromadné nehodě.

53. Július Adámy – Ostrava
Mezi Opavou a Ostravou havaroval vloni v říjnu v nočních hodinách opilý řidič. Vůz s ním vylétl ze silnice, převrátil se a po nárazu do stromu se zastavil na střeše a začal hořet. Zraněnou posádku vyprostil a plameny uhasil třiatřicetiletý ostravský taxikář Július Adámy.

54. Radek Jendrišák – Bruntál
V létě havaroval těsně za Bruntálem opilý mladý řidič. Jeho vůz zůstal po sérii kotrmelců ležet na boku s otevřenými dveřmi, šofér v něm byl zaklíněný v bezvědomí. Přežil díky okamžité pomoci Radka Jendrišáka, který ho vyprostil a zavolal pomoc. Několik automobilů předtím projelo kolem nehody, žádný ale nezastavil.