Kdo otevře dveře třídy 8.A bruntálské základní školy v Jesenické ulici, může být i překvapen. Mimo dětí v lavicích narazí na jazykového asistenta Iaina Paula Hagana, pravého a nefalšovaného Skota.

„Ve škole se podílí částečně na výuce anglického jazyka jako asistent, zapojí se ale i do výuky jiných předmětů. To je snahou naší školy, propojit i další předměty s výukou angličtiny," řekla Markéta Bystrická, učitelka a nejbližší asistentka Skota.

Ve škole se objevil Iain Paul Hagan díky projektu Ianua Linguarum Reserata, kterému se ale neoficiálně přezdívá Janička společnosti scio.cz. Název je odvozen od Komenského díla Brána jazyků otevřená.

„Vstupovat bude rodilý mluvčí do výuky už od prvních tříd. Objeví se v prvouce, i ve výtvarné výchově. Určitě jej chceme využít také v období vánočních svátků, aby nás naučil slovíčka adventního kalendáře, nebo aby popsal skotské vánoční zvyky," uvedla ředitelka hostitelské školy Marcela Žáková. Osmákům je skotský pedagog nadmíru sympatický.

Je to velký sympaťák

Děti zapojuje do výuky jednotlivě, každému ochotně cokoliv vysvětlí, neustále pendluje mezi tabulí a lavicemi.

„Když nás vyučuje Skot, je to určitě lepší. On je to velký sympaťák. Já už jsem díky angličtině schopen koukat na filmy v originále, dívám se i na některé kreslené seriály, leccos dokážu bez pomoci přeložit," vyjádřil se osmák Honza Macejko.

Iain Paul Hagan rozdělil třídu do několika skupin, které vzájemně spolupracovaly. Každé skupině se věnoval individuálně. Děti pod taktovkou skotského asistenta vytleskávaly anglická slovíčka, byl vidět zájem, se kterým se chtěly před spolužáky ukázat.

Výuku skotský asistent oživil. „Je to zase něco jiného. Poznáme jeho řeč, je vidět, že se nás snaží naučit co nejvíce. A je to opravdu sympatický člověk," pokyvovala osmačka Martina Dedková.

Osmatřicetiletý Skot pochází z historického města Stirling, které bylo dříve hlavním městem. „Doma ve Skotsku jsem působil jako učitel angličtiny pro dospělé. Tak mě to bavilo, že jsem se rozhodl odejít pracovat do ciziny přes britskou společnost British Council, organizací, se kterou se velice dobře spolupracuje," prozradil Deníku Iain Paul Hagan.

Natočí film o Bruntálu?

V bruntálské škole působí od prvních listopadových dnů, takže se teprve rozkoukává. Po příjezdu do České republiky obdivoval deset dnů krásy Prahy. „Je to úžasné město, ale i tak dávám přednost Bruntálu, protože je to menší město, jsou zde nádherné hory, krajina, je tu čerstvý vzduch. Sám jsem z venkova, takže jesenické podhůří je pro mne jako stvořené," těšil se z přírodních krás Iain Paul Hagan.

Slíbil, že jej v Bruntále uvidíme ve skotském kiltu, ale až v poslední den letošního školního roku.

Ve fotbale fandí Celticu Glasgow, jenž považuje za nejlepší evropský tým. Mezi jeho koníčky patří hra na kytaru a zpěv, toulky přírodou a procházky po památkách a nových zemích. Také rád plave nebo kreslí, dokonce vyrábí filmy.

„Film jsem studoval na vysoké škole. Možná se mi něco podaří natočit o Bruntále. Možná. Uvidíme," sdělil asistent, který je svobodný, a tak nevylučuje, že se ve městě rozhlédne po nějaké té nevěstě. „Člověk nikdy neví, co život přinese, jsem otevřený úplně všemu," dodal.

Kdo je Iain Paul Hagan Má titul BA (Bachelor of Arts with Honours), což je bakalářský titul z oblasti umění. V této oblasti byl i velmi úspěšný, stal se vítězem soutěže 3 AIR TV Oscars 2011. Mimo jiné pracoval v televizní společnosti a u filmu v různých profesích. Je velmi nadšený pro profesi pedagoga, těší se, že bude učit angličtinu zábavně a vesele, je velmi komunikativní, usměvavý a pohodový.