Do tuniské rallye nasadil Czech Dakar Team (CDT) posádku ve složení Marek Spáčil, David Vršecký a Emil Baumgartner. Spáčil je šéfem CDT a zároveň jeho prvním pilotem, Vršecký je pilotem druhým, zároveň je znám jako mistr Evropy tahačů, Baumgartner je navigátorem. Posádka testuje soutěžní Tatru 815 4x4 Dakar, na jejíž výstavbě má mamutí podíl Martin Kolomý ze Starého Města u Bruntálu, na vývoji závodní techniky se podílel šéfkonstruktér Radomír Smolka.

Po nedělním čtyřsetkilometrovém přejezdu čekaly CDT v pondělní etapě ElChott rallye první ostré kilometry. Rallye berou bruntálští borci jako ostrou přípravu před Rallye Dakar, která se pojede od 1. ledna 2001 v jižní Americe. Etapa z Gafsy do Douz začala padesátikilometrovým přejezdem, na který navázal dvacetikilometrový úvod. „Jeli jsme to naše, přeci jen jsme sem přijeli především testovat. Vůz je i v závodním tempu předvídatelný a velmi dobře se ovládá,“ popisoval pilot Marek Spáčil.

Také David Vršecký si zahajovací etapu rallye přes africkou poušť pochvaloval. CDT nasadil podobné tempo, jako během testování závodního speciálu Tatra, s níž má na Rallye Dakar vyjet závodník Martin Kolomý. Vršecký uvedl, že je něco úplně jiného, když člověk krouží po známém okruhu, ať již se jedná o asfalt s Buggyrou a nebo písek v Senici s Tatrou.

„V okamžiku, kdy se jede neznámým terénem, byť podle itineráře, se člověk musí pekelně soustředit, protože nejrůznější nástrahy čekají doslova na každém kroku. Zatím se stále učím číst terén, abych si vybudoval správný odhad,“ sdělil Vršecký.

Po prologu následovala první etapa rallye s konečným čtvrtým umístěním CDT, který v poušti najezdil o něco více kilometrů, než musel. Bylo to kvůli problémům v navigaci. Technika tým podržela, vozy nepostihla zatím žádná závada, jako tomu bylo například v letošní lednové Rallye Dakar 2010. Kvůli závadám byli nuceni kamiony CDT ze závodu odstoupit.

„Auto se chová skvěle a kromě plánované údržby prakticky nemáme co servisovat. Až jsem z toho nervózní a budu se muset nějak zaměstnat,“ těšil se Marek Spáčil.