"Tvoříme historii. Dnes jsme sloučili PKN Orlen a Grupa Lotos," informovaly před rokem o dokončení fúze polští giganti ropného průmyslu s tím, že sloučení těchto společností v Polsku zajistí stabilní dodávky paliva pro všechny zákazníky.

V polských Hlubčicích, kam jezdí tankovat také čeští řidiči z Krnovska a Bruntálska, stojí pumpy Orlen a Lotos na dohled od sebe. V den polských parlamentních voleb v neděli 15. října měl Lotos v Hlubčicicích "suchou pumpu".

Benzin i nafta došly. U sousedního Orlenu chyběla jen nafta. Naštěstí den po volbách v pondělí - 16. října - už se zase situace stabilizovala.

Na čerpací stanici Orlen v polském Prudniku došel benzín i nafta 13. října 2023
Nafta? Vyprodáno. Pátek třináctého přinesl řidičům v polském pohraničí smůlu

Paliva v pondělí měly dostatek pumpy nejen v Hlubčicích, ale i v nedalekém Prudniku. Nikde se fronty netvoří a ceny polského paliva dál zůstávají extrémně nízké. Kolem šesti zlotých, tedy něco přes 32 korun. Na české straně hranice jsou paliva o sedm korun dražší.

Polská média začala spolupracovat na monitoringu podobných výpadků v dodávkách paliv. Už několik týdnů shromažďují informace o desítkách čerpacích stanic po celém Polsku.

Na čerpacích stanicích Benzina v pohraničí skokově zlevnily pohonné hmoty o osm korun. V Krnově se začínají tvořit fronty na benzín i naftu za 32,90 korun. Situace v neděli 1. října 2023 v 15 hodin.
Cena benzinu v Krnově jako v Polsku? Orlen zlevnil na 32,90, tvořily se fronty

Například novináři webů autokult.pl, moto.wp.pl a money.pl při společné akci 10. října zkontrolovali na šedesát pump v různých regionech Polska a zjistili problémy se zásobováním přibližně u 25 čerpacích stanic.

Před volbami opozice obviňovala vládnoucí stranu Právo a spravedlnost (PiS) z manipulace s cenami pohonných hmot na stanicích Orlen, aby levný benzin a nafta zafungovaly jako dárek pro voliče.

Polský premiér Mateusz Morawiecki před volbami ujistil veřejnost, že po 15. říjnu, tedy po volbách, nebudou řidiči platit více za naplnění palivové nádrže. Poznamenal však, že vzhledem ke konfliktu na Blízkém východě „v listopadu a prosinci se může stát cokoliv“.

Pumpa Orlen v polských Hlubčicích se omlouvá, že nafta ani benzin natural nejsou na stojanech k dispozici. 1. října 2023
Orlen: v Bruntálu stojí benzin 40,50, v Krnově 32,90. V Hlubčicích není vůbec