Mnozí z pacientů vyráží za zdravotní péčí mimo region Bruntálska. Proto se obce sdružené v dobrovolném svazku Bruntálsko (DSO) dohodly, že částkou 400 tisíc korun podpoří lékaře nebo lékařku, která se rozhodne na území svazku otevřít novou ordinaci nebo rozšířit či udržet v případě mezigenerační obměny ordinaci stávající.

Motivace: ordinace za korunu

Podle zákona o obcích mají samosprávy povinnost „…vytvářet pro své občany podmínky pro uspokojování potřeb ochrany a rozvoje zdraví“. „Reálně ale obce a malá města na Bruntálsku žádné prostředky na to, aby k sobě lékaře dostaly, nemají. Můžeme je motivovat třeba symbolickým pronájmem ordinací za jednu korunu nebo zařízením ordinací. Ani to ale bohužel mnohdy nestačí,“ popsal problematiku starosta Vrbna pod Pradědem Petr Kopínec.

Zubaři, zubní ordinace, ilustrační foto.
Dobrá zpráva: na Bruntálsku má přibýt pět nových zubních ordinací

„Hlavním cílem této naší aktivity je podpora dostupnosti lékařské péče pro občany členských obcí našeho svazku. Dotace by měla pokrýt zejména náklady se zřízením nebo rozšířením nových ordinací,“ uvedl předseda DSO Bruntálsko a starosta Horního Benešova Pavel König.

Lékaři, žádejte do konce roku

Žádosti o dotaci od lékařů budou přijímány průběžně do konce roku. „Mezi základní kritéria pro udělení dotace patří potřebnost daného druhu lékařské péče na území DSO Bruntálsko nebo počet hodin praxe v pracovním týdnu. Naprostá většina pacientů takto podpořené praxe však musí mít trvalý pobyt na území členských obcí svazku,“ uvedl starosta Bruntálu Martin Henč s tím, že svazek obcí už zveřejnil podrobné podmínky na svém webu.

Svazek má 24 členských obcí

„Podpora dostupnosti lékařské péče ze strany obcí a měst není žádnou novinkou. Podmínky našeho programu jsou však odlišné v tom, že podpoříme nejen zubní, ale jakoukoliv potřebnou lékařskou praxi na území všech 24 členských obcí svazku,“ doplnil starosta König, který se vytvářením podmínek pro dostupnou lékařskou péči pro občany zabývá několik posledních let.

Pobídky Horního Benešova

Město Horní Benešov v roce 2020 postavilo z vlastních prostředků za téměř 25 milionů nové zdravotní středisko, ve kterém ordinuje lékař pro dospělé a dětská lékařka.

Zdravotní sestra krnovské nemocnice Renáta Bednárková z Anesteziologicko-resuscitačního oddělení zvítězila v anketě Moravskoslezského kraje.
Zdravotní sestra krnovské nemocnice zvítězila v anketě Moravskoslezského kraje

„V budově máme také zubní ordinaci, kterou nám vybavila krnovská nemocnice a nedávno se nám podařilo získat i gynekoložku. I přesto všechno nesmíme usnout na vavřínech. Už nestačí oslovovat lékaře ještě na vysoké škole nebo zařídit nově příchozím lékařům či lékařkám byty, případně místa v mateřské škole pro jejich děti. Proto aktuálně připravujeme i jednu stavební parcelu, pokud by chtěli bydlet v rodinném domě a do města se přestěhovat natrvalo,“ doplnil starosta König.