Letošní Světový den včel možná nebude tak radostný jako předchozí ročníky. Prázdné nebo zdravotně oslabené úly letos včelaři hlásí po celé Evropě. Ani včelařům na Krnovsku a Bruntálsku rok 2023 nezačal zrovna šťastně. Ukázalo se, že až polovinu včelstev přes zimu zahubila varroáza způsobená parazitickým roztočem kleštíkem.
Navíc včely oslabené varroázou jsou náchylné i dalším nemocem. V okolí Města Albrechtic, Sosnové, Rýmařova a Leskovce bylo vyhlášeno ochranné pásmo kvůli zvýšenému výskytu včelího moru.
V teplém podnebí Asie nebo Afriky si včely už vyvinuly strategii, jak s kleštíky bojovat. Včelstvo tam dokáže v úle vyvinout takovou teplotu, která parazity zahubí. V našich klimatických podmínkách ale včelstva potřebují pomoc člověka.
Včelaři testují různé metody, jak varroázu tlumit. Buď si vyberou některý z registrovaných léčivých preparátů, nebo se pokusí kleštíky likvidovat zvyšováním teploty pomocí termoboxů tak, jak to dělají v Karlovicích.
Na zahradě pekárny Marty a Rostislava Swietoňových kněz Pavel Zachrla, farář z Heřmanovic a Holčovic, požehnal nejen úlům, ale také okolním loukám, pastvinám a lesům, které včely pro svůj život nezbytně potřebují.
"Požehnal teké nám včelařům, kteří se o včely staráme a využíváme jejich úžasných schopností. Ani čistě včelařská témata, která jsme měli na programu, nebyla tak úplně běžná. Byla jimi ukázka ošetřování včelstev proti varroáze, nemoci včel způsobené roztočem kleštíkem včelím, inovativní metodou založenou na ošetření zavíčkovaného včelího plodu pomocí speciálního přístroje Varroa controller. Tato metoda, na rozdíl od běžných, nevyužívá k likvidaci roztoče chemických léčebných prostředků, ale fyzikálních a fyziologických principů. Vystavuje včelí larvy napadené roztočem v kontrolovaných vlhkostních podmínkách specifické teplotě, která roztoče zabíjí, ale včelím larvám neublíží," uvedl Martin Kočí ze Základní organizace Českého svazu včelařů Vrbno pod Pradědem.
Dále zde bylo předvedení malého provozu pro zpracování včelího vosku a výrobny voskových mezistěn. "Obě novinky manželé Swietoňovi zavedli do svého včelaření v nedávné době a o své zkušenosti a praktické postřehy z léčby včelstev i zpracování vosku se s ostatními podělili," dodal Martin Kočí k akci, na kterou se v neděli 14. května vypravili do Karlovic včelaři z dalekého okolí.
První ročník žehnání úlům a včelám spojili s prezentací nových metod boje s varroázou, které se obejdou bez chemických léčiv. Světový den včel ustanovilo valné shromáždění OSN v roce 2017.