Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje (HZS MSK) vydal aktuální seznam firem, které provádějí práce související s odstraňováním sněhu, ledu a rampouchů ze střech objektů. Hasiči vyjíždějí pouze tam, kde hrozí bezprostřední nebezpečí, v ostatních případech budou žadatele o pomoc odkazovat na výše zmíněné komerční služby.

Kam se obrátit na Bruntálsku, když potřebujete odstranit sníh či led ze střechy:

Technické služby Krnov, Stará 11, Krnov, tel. 602 785 191

Jastr-sdružení podnikatelů Jančík-Struhár, Bartákova 32, Rýmařov, tel. 606 146 847, struhar.jarda@seznam.cz

Henkeová Markéta, Dělnická 2, Bruntál, tel. 739 459 468, 731 954 650, henked@seznam.cz

Likas Krnov, Budovatelů 8, Krnov, tel. 732 767 005, LikasKrnov@gmail.com

Jan Suchánek, Slezské Rudoltice, Víno 9, tel.773 664 033, jan.suchanek@atlas.cz

Hasiči tedy zdůrazňují, že pravidelné shazování sněhových převisů a rampouchů je povinností jednotlivých majitelů domů a objektů, ať už jsou ve správě obce, kraje, státu nebo v soukromých rukách. Profesionální hasiči vyjíždějí k zásahům na střechách pouze v případě, kdy hrozí bezprostřední zranění chodců a zničení majetku pádem sněhového převisu či rampouchů.

Lepší možnost pomoci s větší dávkou sněhu a ledu na střechách mívají dobrovolní a podnikoví hasiči, kteří se mohou s vedením jednotlivých obcí dohodnout na odstranění sněhu a ledu ze střech objektů v jejich správě.

"Tradiční seznam, který HZS MSK poskytuje, je rozdělen podle okresů, je ověřený, stejně tak i otevřený pro všechny subjekty," informují hasiči.

Kdo zodpovídá za škody?

Sněhová nadílka trápí během zimy nejen chodce a řidiče, ale také majitele budov. Zejména vlastníci domů mají přes zimu celou řadu povinností, které se nevyplatí zanedbat. Kdo za úklid sněhu, který může ohrožovat zdraví lidí i majetek, zodpovídá a v jakých případech může zasáhnout i třeba armáda? A co dělat, když vám vznikne škoda?

Pokud napadne a leží sníh, znamená to pro majitele a správce budov starosti. Na střechách domů se často nakupí značné množství mokrého sněhu. Pokud následně začne mrznout, mohou vznikat rampouchy. S oblevou pak sníh a led ze střech padají, což je nebezpečné jak pro chodce, tak i pro podél domů stojící automobily.

„Majitel pak musí zajistit bezpečnost svého objektu, aby případné masy sněhu padající ze střechy domu nezpůsobily škodu na majetku nebo zdraví. Největším rizikem pak jsou rampouchy a zmrzlé sněhové plochy, které mohou vážit i desítky kilogramů,“ říká Jan Dzúr ze společnosti Kärcher.

Za zabezpečení zejména střech ale i dalších součástí budov od padajícího sněhu či ledu zodpovídá vlastník nemovitosti nebo jeho správce. Jedná se o povinnost, kterou se vyplatí nepodcenit, protože následky mohou být velmi nákladné nebo až fatální. I případná právní odpovědnost za způsobené škody na majetku i zranění je také na majiteli objektu. Tento problém za majitele domu tedy určitě neřeší technická správa či technické služby daného města či obce.

„To se děje, ale v našich městských podmínkách pouze výjimečně. V případech rozsáhlé kalamity, kdy nejenže hrozí velké nebezpečí, ale je i riskantní jakýkoli neprofesionální zásah. V takovém případě zasahují i hasiči a při opravdu extrémní kalamitě může zasahovat i armáda,“ doplňuje Jan Dzúr ze společnosti Kärcher.

Úklid chodníků: obec versus vlastník nemovitosti

„Chodník je podle zákona součástí stavby komunikace, případně samostatnou stavbou, jež je součástí pozemku, na kterém se nachází. Protože je mnoho chodníků v městech a obcích právě v jejich vlastnictví, patří mezi jejich povinnosti zajistit odklizení sněhu či zmírnění závad ve schůdnosti. Odpovědnost v tom případě má obec,“ připomíná Jan Dzúr.

Jinak je to ale u chodníku k domu. Za tento chodník naopak odpovídá jeho vlastník. Což může být také obec, ale často tomu tak není. Nejčastěji to bývá soukromý majitel, firma nebo instituce, sdružení vlastníků bytových jednotek nebo bytové družstvo.

Nejen schody do domu, ale také bezprostřední prostor před vstupem do něj jsou plně v odpovědnosti majitele objektu. Jedná se o prostor, se kterým se dostane osoba při východu z objektu poprvé do kontaktu. A ten musí být uklizen tak, aby byl bezpečný a zbavený sněhové pokrývky a náledí.

V případě, že vám vznikne škoda způsobená sněhem či ledem, odborníci doporučují následující postup. Určitě nezapomeňte vše nafotit, a to nejen místo události, ale i stav objektu a samotné poškození, ať už se jedná o škodu na majetku nebo zranění. Zapište si také čas, kdy ke škodě došlo, pokud možno zajistěte svědky, ideálně si na ně vezměte kontakt pro další komunikaci.

Pokud jsou škody na majetku nebo na zdraví vážnější, neopomeňte přivolat policii, která o události vyhotoví oficiální záznam. Škodu pak bezodkladně nahlaste pojišťovně.

Nejdelší rampouch? Macek nad chirurgickou ambulancí je favorit  

Na našich střechách a balkonech aktuálně můžeme pozorovat úctyhodně dlouhé rampouchy. Počasí jim vytvořilo ideální podmínky, ale žádný rampouch nemůže růst donekonečna. Fyzika říká, že gravitační síly jednou zákonitě zvítězí nad pevností ledu.

Jaká je maximální délka rampouchu? Deník vyrazil hledat nejdelší a nejkrásnější ledovou výzdobu. Pořádný macek rampouch se urodil například v krnovské nemocnici na střeše nad chirurgickou ambulancí.

Kolem dvou metrů může mít také další krnovský exemplář rampouchu pod střechou bytového domu na náměstí Hrdinů.

Také na rotundě u vjezdu do Města Albrechtic se urodila krásná přehlídka ledových jehel a kuželů. Bohužel není možné rampouchy ve výšce přesně změřit, takže jejich délku lze jen odhadovat, třeba porovnáním s velikostí oken nebo s chodci pod nimi.

Symbolem romantické zimy jsou nejen sněhové závěje, ale také ledové rampouchy. Jsou krásné a zajímavé, ale také pomíjivé a nebezpečné. K vytvoření rampouchu potřebujeme jak teploty nad nulou, aby sníh na střeše mohl tát, tak pod nulou, aby voda mohla zase zmrznout.

Pokud máte ve svém okolí také rekordně dlouhé nebo zajímavé rampouchy, vyfotografujete je a podělte se s ostatními čtenáři Deníku. Pošlete nám zajímavé snímky s textem, kdy a kde jste je pořídili, na mail redakce.bruntalsky@denik.cz.