Ve stejný okamžik v Krnově, který leží dvacet kilometrů od Hlubčic, čerpací stanice Benzina/Orlen prodávaly benzin i naftu za 32,90 kČ. A v Bruntálu na pumpě Benziny/Orlenu svítila nabídka nafty za 39,90 a benzInu za 40,50 korun. Cenové anomálie se na čerpacích stanicích v česko-polském pohraničí objevují už delší dobu.

Cenové rozdíly? Sedm korun v rámci Krnova i okresu

Ceny pohonných hmot v Polsku byly v posledních dnech rekordně nízké. Polsko má nyní nejlevnější palivo v Evropě. To je pravděpodobně důvod, proč české pohraničí zažívá cenové turbulence. Češi i Poláci se připravují na situaci, že pohonné hmoty neudrží rekordně nízké ceny už moc dlouho. Problémy se zásobováním čerpacích stanic jsou spojené s nadměrnou poptávkou. Nepřehledná situace v pohraničí gradovala v neděli 1. října 2023.

Na čerpacích stanicích Benzina v pohraničí skokově zlevnily pohonné hmoty o osm korun. V Krnově se začínají tvořit fronty na benzín i naftu za 32,90 korun. Situace v neděli 1. října 2023 v 15 hodin.
Cena benzinu v Krnově jako v Polsku? Orlen zlevnil na 32,90, tvořily se fronty

Zatímco v Krnově se 1. října díky skokovému zlevnění benzinu tvořily fronty u pump Benzina/Orlen, ve stejný okamžik benzinka EuroOil na opačném konci Krnova zela prázdnotou. Natural za 40,20 a nafta za 39,70 korun u EuroOilu totiž byly o sedm korun dražší než u Benziny/Orlenu v Krnově.

V Hlubčicích suchá pumpa, v Prudniku bez omezení

Rekordní cenové rozdíly bylo možné 1. října pozorovat také mezi pumpami stejné firmy, tedy Benzina/Orlen, v Krnově a v Bruntálu. Protože v Hlubčicích na pumpě Orlenu byly stojany na natural a naftu nefunkční, mohli tu v neděli motoristé koupit leda kávu, LPG nebo prémiové palivo verva 98.

V nedalekém polském Prudniku ale 1. října fungovala pumpa Orlen bez jakéhokoliv omezení. V Prudniku byl natural i nafta za 5,99 zlotých (asi 32 korun) k dispozici bez front a bez jakýchkoliv limitů nebo omezení.

Polská média zaujala „awaria“ Orlenu

Polská média celý víkend monitorovala situaci na čerpacích stanicích, které přestaly prodávat naftu a benzin s odůvodněním, že důvodem je „awaria“ (havárie, výpadek) distributora. Stejné nápisy jako v Hlubčicích se totiž objevily na pumpách Orlenu například ve Varšavě, Wałbrzychu, Piasecznu nebo Tarnówě, aby motoristům zdůvodnily, proč zde nenatankují naftu ani benzin.

Fotografie z benzinky Shell v polském Prudniku, pátek 29. září 2023.
Za levno ve velkém. Tankovat na polskou benzinku se jezdí i s obřími barely

Polská média řeší, zda „vyprodané palivo“ je totéž co „havárie“. Podle všeho se jedná o nový standard polského Orlenu pro označování výdejních stojanů v situacích, kdy je nedostatek paliva.

Polský ekonom Sławomir Dudek upozornil, že Orlen v září rozeslal personálu čerpacích stanic e-mail s pokynem, jak se budou nově označovat stojany v případech nedostatku paliva. Místo "dočasný nedostatek paliva" by se měl při informování zákazníků užívat termín „awaria“.

Mluvčí polského Orlenu e-mail ze začátku září zdůvodnil tím, že tento pokyn reagoval na rekordní poptávku, která provázela konec letní propagační akce. "Během této doby došlo na některých stanicích k přechodnému (2 až 3 hodiny) nedostatku vybraných druhů pohonných hmot. Firma v reakci na to posílila logistiku, což umožnilo situaci rychle normalizovat," reagoval polský Orlen na dotazy polských novinářů z televize tvn24.pl.

Ceny pohonných hmot 1. října 2023:

Orlen/Benzina Bruntál, Opavská 21:
benzin natural: 40,50 Kč
nafta: 39,90 Kč

EuroOil Krnov, Opavská 924/106:
benzin 40,20 Kč
nafta 39,70 Kč

Orlen/Benzina Krnov, Čsl. Armády 2243/5
benzin 32,90 Kč
nafta 32,90 Kč

Orlen/Benzina Krnov, Albrechtická 2419/121
benzin 32,90 Kč
nafta 32,90 Kč

MOL Město Albrechtice, Krnovská 742/7
benzin 40,50 Kč
nafta 40,50 Kč

Orlen Hlubčice
benzin ani nafta nejsou na stojanech k dispozici

Circle K Prudnik
benzin: 6,07 zlotých
nafta 6,07 zlotých

Orlen Prudnik
benzin 5,99 zlotých
nafta 5,99 zlotých