Cyklistické hvězdy budoucnosti se představí ve čtvrtek 30. května na Hlavním náměstí v Krnově, odkud ve 13 hodin odstartuje první etapa Závodu míru do 23 let.

Ten je součástí Poháru národů, který patří do nejvyšší světové kategorie závodníků do 23 let. Do této světové špičky patří například i prestižní závody, jak je francouzský Tour de ľAvenir. Letošního tour se účastní 22 týmů nejen z Evropy, ale také z Mexika, Izraele nebo Kazachstánu.

Nejlepší mladí cyklisté světa

„Přijedou nejlepší mladí cyklisté světa, kvalita bude na nejvyšší úrovni. Jsem si jist, že přivítáme některou z budoucích hvězd světového pelotonu. Připravili jsme náročné tratě včetně stoupání na legendární Dlouhé stráně, celkové nadmořské metry prověří jejich kvalitu. A já se samozřejmě těším na výkony českých talentů,“ řekl ředitel závodu Leopold König.Letošní ročník Závodu míru se pojede především na Bruntálsku, Šumpersku a Jesenicku, ale zavítá i na Olomoucko a Opavsko.Letošní ročník Závodu míru se pojede především na Bruntálsku, Šumpersku a Jesenicku, ale zavítá i na Olomoucko a Opavsko.Zdroj: Zdroj: Závod míru, se souhlasem

Slavný etapový cyklistický Závod míru se v letošní sezoně pojede od 30. května do 2. června a bude pro mladé jezdce opět důležitým krokem na cestě do některé ze stájí nejvyšší kategorie World Tour.

„Velkým adeptem na celkové vítězství by měla být vycházející dvacetiletá hvězda António Morgado. Portugalec v barvách elitní formace UAE Emirates má už dvě stříbrné medaile z mistrovství světa a byl pátý ve slavném závodu Kolem Flander,“ uvedl mluvčí závodu Tibor Alföldi.

V minulosti v Jeseníkách závodili například Tadej Pogačar, Jonas Vingegaard či Julian Alaphilippe, kteří aktuálně patří mezi největší cyklistické hvězdy na světě.

A loňský vítěz Antoine Huby z Francie podepsal dvouletý kontrakt v týmu World Tour Soudal Quick-Step. Bitva pro národní reprezentace do třiadvaceti let se jezdí jako součást seriálu elitního Nations' Cup a půjde o jedenáctý ročník.

Cyklisté stoupají při Závodě míru do JeseníkůCyklisté stoupají při Závodě míru do JeseníkůZdroj: Czech TourPořadatelé, jezdci a jejich týmy se začnou sjíždět do Krnova v pátek 30. května dopoledne. Příznivci cyklistiky je najdou na Hlavním náměstí, kde představením týmů v 11.30 hodin začne doprovodný program.

„Slavnostní zahájení letošního ročníku Závodu míru, včetně vlajkového ceremoniálu, se uskuteční ve 12.30 hodin. O půl hodiny později se závodníci vydají na trať dlouhou 123 kilometrů přes Brantice, Zátor, Lichnov, Svobodné Heřmanice, Litultovice, Kružberk, Vítkov, Fulnek, Skřipov, Kyjovice, Pustou Polom a Raduň do Opavy, kam přijedou v čase od 16 do 16.20 hodin,“ uvedli pořadatelé ze spolku Závod míru.

Kde vás čekají dopravní omezení

Uspořádání tak velké akce v centru města se neobejde bez dopravních omezení. Už ve středu 29. května odpoledne dojde k vyklizení ploch na Hlavním náměstí tím, že od 18 hodin bude platit zákaz stání nejen na Hlavním náměstí, ale také v Hobzíkově ulici a podél komunikace v úseku od křižovatky náměstí Minoritů se Soukenickou ulicí po Hlavní náměstí. V platnosti bude do pátku 30. května do 16.00 hodin.

Úplná uzavírka Hlavního náměstí, která se bude týkat všech vozidel mimo integrovaného záchranného systému a těch, která budou mít povolení pořadatele, nastane ve čtvrtek 30. května v 6 hodin a potrvá do 16 hodin stejného dne.

Značky zákazu vjezdu budou umístěny u příjezdu na Hlavní náměstí z ulice Sv. Ducha, uzavřena bude komunikace na náměstí Minoritů od křižovatky se Soukenickou ulicí po Hlavní náměstí, zákaz vjezdu bude také do pěší zóny ve směru od Slezského domova.

Program Závodu míru U23 – Grand prix Jeseníky

1. etapa – 30. května (start: 13:00, dojezd: 16:01): Krnov - Opava (123 km/1739 výškových metrů)
2. etapa – 31. května (start: 13:30, dojezd: 16:20): Uničov - Rýmařov (117 km/1 863 výškových metrů)
3. etapa – 1. června (start: 12:00, dojezd: 14:25): Bruntál – Dlouhé Stráně (99 km/2 156 výškových metrů)
4. etapa – 2. června (start: 10:30, dojezd: 13:34): Šumperk – Jeseník (126 km/2 223 metrů