Získat je není obtížné. V našem regionu jsou k mání objekty v katastrálních územích Nových Heřminov, Skrbovic a Horních Životic. Minimální kupní cena se pohybuje od 32 do 43 tisíc korun.

Bunkry si nejčastěji pořizují fandové vojenské historie.

Drobným problémem může být, že všechny tři objekty na Bruntálsku armáda nabízí bez pozemku. Noví majitelé se tak budou muset domluvit s vlastníkem pozemku třeba na možnostech přístupu. Vlastníci pozemku mají předkupní právo, o objekty ale neprojevili zájem.

Snímek Útulny architekta Jana Tyrpekla.
VIDEO: Jak využít levný bunkr? Podívejte se na experimentální Útulnu z řopíku

Řopík v Nových Heřminovech se nachází na severním okraji zástavby, necelých sto metrů od silnice na Kunov a Širokou Nivu a asi 150 metrů od vlakové zastávky.

Na prodej je i bunkr neboli 'řopík' v Nových Heřminovech na Bruntálsku.Na prodej je i bunkr neboli 'řopík' v Nových Heřminovech na Bruntálsku.Zdroj: Armáda ČR, se souhlasemJen několik desítek metrů od něj prochází také Naučná stezka Nové Heřminovy, která zde překonává řeku Opavu. Přístup k objektu je možný z hlavní silnice po pozemcích ve vlastnictví třetích osob. Vlastní vstup do objektu je možný jen z oplocené zahrady ve vlastnictví fyzické osoby.

Také v Horních Životicích objekt stojí na cizím pozemku. Nachází se v blízkosti hlavní silnice z Horního Benešova do Opavy uprostřed zemědělského lánu. Vybudován byl v roce 1937.

Ve Skrbovicích jde o řopík přístupný přímo ze silnice ze Široké Nivy do Nových Heřminov, jen několik metrů vede přes pozemek jiného majitele. Po silnici vede také cyklotrasa a na železniční zastávku je to jen sto metrů.

Na prodej je i bunkr neboli 'řopík' v Horních Životicích na Bruntálsku.Na prodej je i bunkr neboli 'řopík' v Horních Životicích na Bruntálsku.Zdroj: Armáda ČR, se souhlasemDalší nabídku předpokládá ministerstvo obrany zveřejnit v polovině května 2024. „Jejím obsahem by měly být opět některé dosud neprodané nemovitosti včetně oblíbených pevnostních objektů. Předpokládáme i zařazení několika nových nemovitostí,“ uvedla Simona Cigánková z tiskového oddělení ministerstva obrany.

U aktuálně nabízených nemovitostí jsou uvedeny termíny pro podání přihlášek a složení požadované kauce, termíny prohlídek a další detaily uvedeny na stránkách http://onnm.army.cz. Nabídka je také zveřejněna na webu www.centralniadresa.cz i na webových stránkách Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových https://www.nabidkamajetku.cz/.