Ve středu 9. září ještě zastupitelstvo Krnova zasedalo bez roušek. Páteční koncert Svatováclavského hudebního festivalu v bruntálském kostele se už bez ochrany dýchacích cest neobejde.

Také obyvatelé okresu Bruntál se začínají dělit na dva tábory. Příznivci promořování varují nad přehnaně přísným režimem, panikou a ohroženou ekonomikou. Podle oponentů povinné roušky a zákaz větších shromáždění měly přijít už dávno, protože současné zhoršení situace je přímý důsledek rozvolněných opatření v minulosti. Ti první zdůrazňují příznivé procento pacientů s lehkým průběhem nemoci a srovnávají rizika koronaviru s klasickou chřipkou. Ti druzí jim oponují těžkými případy, vysokou nakažlivostí a limity českého zdravotnictví.

Testy na koronavirus.
Potřebujete na testy? Toto je kompletní a rychlý přehled kdy, kde a za kolik

Pokud chtějí mít jistotu, jak na tom jsou, měli se objednat na testování do krnovské nebo bruntálské nemocnice. „Odběrové místo je ve Sdruženém zdravotnickém zařízení SZZ Krnov za novou lékárnou. Je dobře označeno. Děláme zde v pracovní dny testy metodou PCR, která je založena na stěru z dutin. Je určena všem, které k nám pošle hygiena nebo obvodní lékaři. Samozřejmě vyšetřujeme i samoplátce, ale ti se musí předem telefonicky ohlásit na čísle 703 450 217 a se dostavit v domluveném termínu na odběr,“ uvedl mluvčí krnovské nemocnice Jiří Krušina.

Samoplátci: domluva předem po telefonu 

Domluva termínu je důležitá, aby nedošlo k zahlcení odběrového týmu, odběry probíhaly plynule a kontakty se zkrátily na nezbytné minimum. Tým v krnovské nemocnici zatím denně realizoval mezi 40 až 60 odběry. „Občas je číslo i vyšší. Děkujeme kolegům z odběrového místa za fantastické nasazení. V zimě i horku v ochranných prostředcích zvládají tuto náročnou práci,“ doplnil Jiří krušina s tím, že výsledky testů jsou většinou známé do 24 hodin od provedení stěru. V případě, že je osoba pozitivní, tak ji krnovská nemocnice kontaktuje a hygiena stanoví další postup.

Nabarvené ptáče v Krnově.
Režisér Marhoul Krnovanům vysvětlil, proč jejich kino potřebuje lepší zvuk

Je především podstatné, aby se ti, kteří mají obavu, že by mohli být COVID-19 pozitivní vyhýbali kontaktu s ostatními lidmi.
Je nutné, aby nevstupovali do zdravotnických a sociálních zařízení. S lékaři své zdravotní potíže mohou konzultovat telefonicky. V případě akutního problému je nutné, aby lidé zdravoníky předem upozornili na fakt, že mají obavy z toho, že mohou být COVID-19 pozitivní. Případně, že byli v kontaktu s osobou, která je aktuálně COVID-19 pozitivní.

Nejen ti s pozitivním testem, ale každý, kdo má obavu, že by mohl být COVID-19 pozitivní, musí zabránit kontaktu s ostatními lidmi. „Je nutné, aby nevstupovali do zdravotnických a sociálních zařízení. S lékaři své zdravotní potíže mohou konzultovat telefonicky. V případě akutního problému je nutné, aby zdravotníky předem upozornili, že mohou být COVID-19 pozitivní. Tato informace je nezbytná zejména v případně, že byli v kontaktu s osobou, která je aktuálně COVID-19 pozitivní. Je nutné, aby všichni pacienti i návštěvníci krnovské nemocnice používali roušky. V případě respiračních potíží, i když příznaky připomínají běžný kašel a rýmu, jsou ideální respirátory FFP2 bez filtru,“ uzavřel Jiří Krušina.

K TÉMATU

Kde se testovat?

KRNOV
Odběrové místo: Sdružené zdravotnické zařízení SZZ Krnov
Za kolik: Odběr a laboratorní test (PCR) na COVID-19 - 1756 Kč pro samoplátce
Kdy: Od 8 do 12 hodin v pracovní dny, nutné se objednat předem na čísle 703 450 217.
Jaká je čekací doba: Obvykle výsledek testu do 24 hodin

BRUNTÁL
Odběrové místo: Podhorská nemocnice Agel Bruntál
Za kolik: Cena stěru a vyšetření je 2200 korun pro samoplátce
Kdy: Od pondělní do čtvrtku od 12 do 14 hodin. K odběru je nutné se předem objednat na čísle 606 668 263.
Jaká je čekací doba: Výsledek nejpozději do 48 hodin.

Krnovský rodák a člen Rotary clubu Opava Pavel Brída se synem Tadeášem předal náměstkům krnovské nemocnice Šárce Tavandzi a Bronislavu Sedláčkovi 700 kusů respirátorů. Celkem rotariáni v Moravskoslezském kraji rozdali  14 tisíc roušek dovezených z Číny.
Rotariáni dovezli z Číny roušky, ale místo vděku přišla přísná kontrola
Studenti architektury v Pelhřimovech dostali hromadu prken, vruty a zadání "bezpečný úkryt".
PODÍVEJTE SE: Na Osoblažsku je nová originální noclehárna. Spí se tam v sítích