Čtenáři Deníku před rokem sledovali exkluzivní reportáže našeho spolupracovníka Hynka Adámka. Ten v rámci společného projektu Deníku a magazínu National Geographic z našeho vydavatelského domu Vltava Labe Media vyrazil do Antarktidy psát reportáže o drsných podmínkách české vědecké stanice.

Na webu denik.cz jsme v únoru 2023 díky jeho zpravodajství sledovali online, jak pokrývač a horolezec Dimitris Georgiadis z Vrbna pod Pradědem v Antarktidě právě opravuje střechu v extrémních klimatických podmínkách.

Začátek opravy střechy hlavní budovy české vědecké stanice Johanna Gregora Mendela na Antarktidě.
Oprava střechy na Antarktidě: Je to jako brigáda na paneláku s výhledem na kry

Ve středu 24. ledna 2024 vyrazí z Brna do Antarktidy další česká expedice, která kromě jiných výzkumných úkolů má za cíl prověřit ponožky Northman vyrobené v Bruntálu. Díky tomu bruntálské ponožky mohou nést hrdý titul „Testováno v Antarktidě.“

Ponožky z Bruntálu otestují na ledovém kontinentu

Například ministerstvo obrany uzavřelo rámcovou smlouvu, díky které se bruntálská firma Northman na čtyři roky stane výhradním dodavatelem armádních ponožek. Tato zakázka pro české vojáky může dosáhnout objemu až 35 milionů korun. 

Ministerstvo obrany uzavřelo rámcovou smlouvu,  díky které se bruntálská firma Northman stala výhradním dodavatelem armádních ponožek.  Armáda bude z Bruntálu odebírat ponožky sportovní, letní, zimní i termo zimní.
Vylepšená vlna: Seveřané z Bruntálu vyhráli tendr na armádní ponožky

V okrese Bruntál se zrodila česká ponožkářská velmoc. Krnovská firma Elastex obchoduje s textilními materiály nejen pro výrobu ponožek. Bruntálská firma Northman Outdoor chrlí milion párů ponožek ročně.

Za oběma projekty stojí Jan Jendřejek. V roce 1998 se rozhodl vyzkoušet, zda obstojí v podnikání. Vybudoval obchodní firmu Elastex, která do Česka a na Slovensko dodávala textilní vlákna a příze. V roce 2008 se svou společností Elastex koupil v Bruntálu upadající výrobnu ponožek a založil se svým týmem značku Northman Outdoor.

Pavel Kapler dojížděl do práce z Bruntálu na druhý konec světa

Nejen Dimitris Georgiadis z Vrbna pod Pradědem, ale také Pavel Kapler z Bruntálu občas pořádá přednášky o české vědecké stanici Johanna Gregora Mendela v Antarktidě. Zná ji jako své boty. Působí tam jako správce. Žertuje, že si našel práci domovníka, ale musí z Bruntálu za prací dost daleko dojíždět. Až do Antarktidy.

Pavel Kapler byl při působení v Antarktidě například zvědavý, jakou životnost mají v extrémních podmínkách solární panely.

Správce české vědecké stanice J.G. Mendela v Antarktidě a manažer projektu CzechPolar Pavel Kapler.
Pavel Kapler dojíždí do práce v ledové Antarktidě

„Co se týče energie, je česká základna nejekologičtější ze všech polárních stanic. Fotovoltaické panely v našich podmínkách, třeba na Opavsku, v reálném provozu dosahovaly 85% kapacity, kterou deklaroval výrobce. V Antarktidě nám ale dávají přes 120 procent, protože v mrazech dosáhnete lepší vodivosti,“ prozradil Kapler na své přednášce v Krnově.

Georgiadis ve Vrbně: jak opravit střechu v Antarktidě

Přednáška o Antarktidě v rýmařovské knihovně

KDY: 23. ledna v 17 hodin
PROČ PŘIJÍT: pokrývač bude Dimitris Georgiadis (58 let) bude jako host knihovny v Rýmařově vyprávět, co obnáší expedice na ostrov Jamese Rosse a oprava střechy české Mendelovy polární stanice

Dimitris Georgiadis v létě 2023 přebral z rukou starosty Petra Kopínce a místostarostky Ivety Pešatové poděkování rady města Vrbna pod Pradědem za propagaci města a za to, že svou prací dělá domovu dobré jméno na mezinárodní úrovni.

Na opravu střechy výzkumné stanice na Antarktidě byl vybrán ze tří set uchazečů. Spoluobčanům ve Vrbně vyprávěl o svých zážitcích při opravě antarktické střechy ve vrbenském vzdělávacím středisku Střecha.

Letos Dimitris Georgiadis ve Střeše přednášel také o historii horolezeckého oddílu ve Vrbně pod Pradědem. Při promítání fotografií vzpomínal na nejvyšší horu Ameriky Aconcaguu (6961 metrů, Argentina) i na výstup na Denali (6190 metrů, Aljaška).

Čeští vědci sledují ubývající ledovce

Většina ostrova Jamese Rosse je zaledněná, ale česká základna je v části, kde odlednění proběhlo už před tisíci let. Čeští vědci tam sledují tři menší ledovce, kde je úbytek ledu dost markantní. Česká základna bývá osídlená dva měsíce v roce, a to v krátkém období antarktického léta.

Dvacátá expedice českých polárníků vyrazí z Brna do Antarktidy ve středu 24. ledna. Bude v ní také dokumentarista Petr Horký a kameraman Jan Šimánek, kteří připravují pro Českou televizi dokument o přínosu českých vědců k poznání klimatu a historie Antarktidy. Shodou okolností právě česká čidla zachytila dosud nejvyšší teplotu naměřenou v Antarktidě.