Bruntálsko v roce 1960

V rámci správní reorganizace okres Bruntál rozšířen do nynější velikosti. V důsledku změn v územním správním řízení přestal být okresním městem Krnov a Rýmařov.

Dokončila se rekonstrukce interiérů prvního patra bruntálského zámku, do druhého patra se přestěhovalo okresní muzeum. A především bruntálský zámek byl zpřístupněn veřejnosti k prohlídkám.

Rýmařov postihlo velké krupobití, padaly kroupy větší než tři centimetry.

Obec Železná ztratila samostatnost připojením k městu Vrbno pod Pradědem. Taktéž přestala existovat samostatná obec Mnichov a stala se místní částí Vrbna pod Pradědem.

V Bruntále se uskutečnila krajská divadelní přehlídka.

Krnovsko v roce 1960

Pohřeb kapelníka provázely tři kapely
V Chomýži zemřel Albín Střebovský, kapelník a strážný národního podniku Karnola. Občanského pohřebního obřadu se ujal sám kronikář města Krnova soudruh Leopold Němeček. V Chomýži za mrazu 15 stupňů pod nulou zesnulého doprovodily tři hudby – železničářská, ZSKN pod taktovkou kapelníka Karla Fabiáneka a závodní hudba národního podniku Karnola.

Vznikla zdravotnická škola
V závěru roku 1959 byla zřízena čtyřletá Zdravotnická škola v Krnově, ale obor zdravotních sester nemá dosud vlastní učebny, a proto je umístěn v pedagogické škole.. Ředitelkou pedagogické i zdravotnické školy je Božena Jílková.
První třída se 24 žákyněmi má standardní středoškolské předměty na pedagogické škole, speciální zdravotnické předměty, jako ošetřovatelská technika a somatologie, vyučují lékaři Okresního ústavu národního zdraví v Krnově.

Partnerská města Krnov a Rajec
Mnozí Krnované se mylně domnívají, že partnerství se slovenským Rajcem vzniklo až poté, co krnovská Kofola vybudovala v Rajecké Lesné svou pobočku a uvedla na trh vodu Rajec. Ve skutečnosti je partnerství daleko starší. Už na oslavách Dne učitelů 28. března 1960 ve Slezském domově byla přítomna delegace učitelů z Rajce na Slovensku, kteří mají s krnovskými družbu. Byly přítomny také delegace učitelů venkovských škol z Krnovska. Slavnost měla ústřední heslo: „Vychovávat nového člověka, oproštěného od všech pozůstatků minulosti, člověka socialistického, protože socialismus znamená budoucnost.“

ZSKN je světová jednička
Navzdory pokřivenému plánovanému hospodářství si krnovské textilky stále drží výsadní postavení na světových trzích. Závody S. K. Neumanna dodávají do všech zemí tábora míru, jak si říkají socialistické satelity Moskvy a v roce 1960 mají kontrakty na zahraniční dodávky do 62 kapitalistických zemí. Export přitom činí pouze 10 procent celkové výroby. Celkový sortiment v různých vazebných a barevných variacích je pro rok 1960 přes 16 000 druhů.

Mexická zpěvačka miláčkem Krnova
V době, kdy se veškerá kultura řídí podle zásad komunistické ideologie, je koncert zahraničního umělce z jiného než socialistického státu velkou událostí. V krnovském Divadle Julia Fučíka na Večeru písní zpívala mexická zpěvačka Helia Casanovas. Doprovází ji český zpěvák Richard Adam a hudba Vlasty Kunsta z Prahy. Divadlo vyprodáno do posledního místa. Helia Casanovas se svým doprovodem v Krnově navštívila také továrnu na varhany. Richard Adam zde zazpíval na žádost pracujících za doprovodu klaviphonu dvě písně.

Krávy si daly říct
Státní statky a JZD na Krnovsku dodaly od 1. ledna do 31. května 1960 na základě takzvané Přerovské výzvy o 981.030 litrů mléka navíc než za stejné období v roce 1959. Dojnice si daly říct a překročení plánu pochválili i v deníku Práce ze dne 4. června 1960.

Tragédii motorkáře dnes nic nepřipomíná
V roce 1960 Svazarm usiloval o postavení pamětního sloupu na místě nehody u Pivovarské ulice, kde při motocyklových závodech Stříbrný štít města Krnova utrpěl závodník Zdeněk Malíček (22 let) smrtelné zranění. Na památku chtěli organizátoři závodu zatáčku, která se závodníkovi stala osudnou, pojmenovat Malíčkova zatáčka. Jejich záměr nevyšel, protože v dnešním Krnově tuto dávnou tragédii nic nepřipomíná.

Velký babyboom
Podle zápisů v matrice MěstNV v Krnově bylo v roce 1960 celkem 873 narozených dětí, ale pouze 160 úmrtí. Taková převaha natality nad mortalitou je v dnešní době něco nepředstavitelného. Tento populačně silný ročník jsou dnešní padesátníci.

Fronty a stěngazety: Radostně do 3. pětiletky!
Krnovského kronikáře potěšilo, že předvánoční prodej ryb v roce 1960 už nezpůsobil takový nával jako v předchozích letech. „Fronty na ryby nejsou, vánoční kolekce jsou v bohatém výběru a na trhu jsou pomeranče a mandarinky. Na toto zboží jsou ale fronty. Mnozí kupující toho zneužívají. Jdou se sáčkem v ruce opět do fronty a snaží se dostat další. Na úkor těch, kteří dosud nedostali,“ kritizoval krnovský kronikář dychtivost po exotickém ovoci, ale také pochválil výzdobu závodů a úřadů pro oslavu nastávajícího nového roku. Dokonce v kronice použil termín z dobového newspeaku „stěngazety“. „Stěngazety a výkladní skříně dostávají nový ráz. Již je vidět nápisy Radostně do 3. pětiletky!“ stojí v kronice.

Blažkův tým namíchal první Kofolu v roce 1960
Kofola, která se stala jedním ze symbolů Krnova, letos slaví 50 let. V roce 1960 byl poprvé namíchán československý kolový nápoj Kofola jako směs bylinných a ovocných extraktů s obsahem kofeinu, sirupu Kofo a sycené limonády s obsahem kofeinu. Nápoj namíchal tým z výzkumného ústavu přírodních léčiv v Praze pod vedením Zdeňka Blažka. Tehdejší režim chtěl lidem nabídnout náhražku „západního imperialistického nápoje“, jak se píše na oficiálním webu Kofoly. V počátcích výroby byly využívány především domácí suroviny z organizovaného sběru léčivých rostlin. Po nárůstu popularity se prý výrobce musel obrátit na dodavatele ze zahraničí.