Letos nepochází vánoční strom pro Bruntál z městského lesa. Vyhlédnutá jedlička rostla do minulé středy na Nezvalově ulici. Jako součást městské zeleně ohrožovala jedle okolí, zejména kořenovým systémem. Stála blízko domu a stejně byla již předem odsouzena ke skácení. Ukázala se však jako velmi vhodná k vytvoření vánoční atmosféry náměstí Míru. Muži z technických služeb strom pokáceli za pomoci jeřábu, aby nepolámali větve.

Poté strom naložili na traktorovou vlečku a šetrně jej přepravili za rušného dopravního provozu na náměstí Míru. Bylo při tom třeba zajistit hladký průjezd křižovatkami. Dlouholeté zkušenosti s osazením vánočního stromu a vší tou lopotou okolo má Drahoš Valina a jeho parta. Strom je třeba řádně zajistit na místě, aby stál pevně a nevyvrátil se. Poté zbývalo jedličku už jen nazdobit, aby byla připravena pro každoroční rozsvícení v sobotu 27. listopadu.

„Jedlička nestála v centru co já pamatuji tak dvanáct let. Pamatuji ji ale pouze jednou za čtvrt století, co u technických služeb pracuji,“ řekl Drahoš Valina. Obvykle stojí na náměstí smrk. Vzpomíná, jak tahali ve sněhu stromečky pro Bruntál z dnes již zaniklé obce Karlovec. Lesáci jim většinou strom vyhlédli za dřívějším domovem důchodců. Byly i roky, kdy dostat vánoční strom z lesa bylo neobyčejně náročné.

„Jak už se to v Karlovci rušilo, z lesa u chatky na Novou Pláň jsme brali jeden rok z lesa strom, k němuž jsme se prakticky nemohli dostat,“ vzpomínal Drahoš Valina. Strom rostl v hlubokém sněhu, pracovníkům sahal až nad prsa. „Proto říkám, že nyní je už manipulace s vánočním stromečkem hračka. Kdo nezažil, jen těžko uvěří,“ uvedl Valina. Tehdy museli strom vytáhnout traktorem s pluhem, použili i nakladač HON.

„Tahali jsme rukama, nohama. Byla to taková síla, že mě to vytáhlo až na střechu traktoru. Řvali jsme po sobě: zaber, ty to moc taháš, strom jsme tahali lany. Byla to makačka,“ líčil Valina. Zároveň vzpomíná, jak před pár lety vandalové vánoční strom podřízli přímo na náměstí Míru. „V neděli jsme strom museli přijít postavit znovu. To ještě stál na opačné straně náměstí, než je tomu dnes,“ dodal Valina.