K paličkování přivedly Ludmilu Muchovou sousedky, když ještě žila v Klatovech. V okolí Klatov je známá Strážovská krajkářská škola, Strážov je vesnicí mezi Klatovy a Železnou Rudou.

„Tehdy v Klatovech jsme měly malé děti, a abychom se se sousedkami odreagovaly, začaly jsme navštěvovat kurzy paličkování,“ zavzpomínala paličkářka Muchová. Když děti začaly chodit do školy a jejich matka do práce, nebyl už na paličkování dostatek času. Paličkářka se ke svému koníčku vrátila až v době, kdy děti začaly studovat vysoké školy. Koníček ji provází dodnes.

Pokořili rekord

V roce 1997 se Ludmila Muchová zúčastnila mezinárodního setkání krajkářek ve Vamberku, ve stejném roce se rovněž zúčastnila akce Paličkující náměstí v Letohradu.

„Šlo o pokus o zapsání do Guinnessovy knihy rekordů. Rekord skutečně padl, ale sedmého července přišly povodně, takže se o jeho pokoření příliš nepsalo, byly jiné starosti,“ uvedla Muchová.

Rekord padl ve chvíli, kdy náměstí zaplnilo přes osm set paličkujících osob. Rekordu se zúčastnili překvapivě také muži. Výborným paličkářem je například manžel bývalé televizní hlasatelky Marie Tomsové. „Tehdy v roce 1997 se mi začaly paličky líbit tvarově. Rozhodla jsem se, že si založím jejich sbírku,“ uvedla Muchová, jejíž sbírka v současnosti čítá sto padesát devět párů paliček a také ještě několik samostatných unikátních sběratelských kousků.

Paličky shání na různých krajkářských akcích po celé České republice, nakupuje nebo vyměňuje. Málokdo totiž paličky prodává. S paličkami ze sbírky Ludmila Muchová nepracuje, hrdě je vystavuje v prosklené skříňce na několika rozsáhlých tablech. Sběratelka vyzývá ty, kteří najdou doma paličky po předcích nebo mají nějaké nepotřebné doma, aby se ozvali na adresu redakce. Ráda by paličky případně zařadila do své sbírky.

Paličkování je zábava

V dubnu paličkuje sběratelka Muchová velikonoční ozdoby, především vajíčka. „Šablona se nazývá podvinek, je to vlastně namalovaná předloha. Takový polštářek, na němž se paličkuje je herdule. Je to taková speciální podložka na splétání nití,“ popisovala Muchová. Jen vajíčko o velikosti pěti centimetrů trvá udělat paličkářce dvě až tři hodiny. Na prodej však nemá ani kousek. Obvykle skvostnými výrobky obdarovává rodinu a přátele nebo si je nechává pro vlastní potěšení.

Dárky vyrábí na vánoční svátky, ale třeba i během roku, kdy vytváří krajkované obrázky. „Někdy obrázky rozdávám, někdy si je jen tak pro radost nechám. Abych je prodávala, to ne. Ten čas, věnovaný paličkování by mi stejně nikdo nezaplatil. Je to navíc dobré rozptýlení například u televize. U rádia a televize paličkuji vůbec nejraději,“ dodala Muchová, která musí mít velmi dobrý zrak, aby na miniaturní dílka dobře viděla.