Dnes v 15 hodin se na radnici v Bruntále sejdou zastupitelé města na svém mimořádném jednání. Návrh programu počítá s volbou starosty, vymezením pravomocí prvního a druhého místostarosty, volbou dvou místostarostů a posléze i s volbou zbývajících členů rady města.

Krize na radnici vyvrcholila před několika dny odstoupením osmi z devíti členů rady města a podle vyjádření zástupců koaličních stran ji vyvolala neschopnost komunikovat a dohodnout se na zásadních otázkách. Jenže ani 24 hodin před začátkem dnešního zastupitelstva zdaleka nebylo jasné, které z volebních stran se shodnou na prioritách a na tom, kdo má dále město řídit. Vytvořit se může buď staronová koalice, nebo koalice v jiném složení.

Včera v úterý 30. října oslovil Deník zastupitele a zjišťoval, nakolik postoupila jednání. „Stále jednáme, k významnému vývoji však nedošlo,“ uvedl Vilém Urbiš, který doposud zastával funkci prvního místostarosty zaSNKVolba pro Bruntál. ODS měla na koaličních jednáních prosazovat na místo starosty ředitele technických služeb Petra Fialu. „Ano, i taková byla úvaha, ale situace je dost nepřehledná. Je to jako věštění z křišťálové koule, který kandidát bude přijatelný,“ řekl senátor Jiří Žák.

Dosavadní starosta Leoš Gregovský (také ODS) potvrdil, že jednají také s jinými než současnými koaličními partnery, s výjimkou KSČM. Přijatelná by tedy byla také ČSSD. Sociální demokrat Vladimír Jedlička je skeptický: „Situace se mění z hodiny na hodinu, skutečně nevím, jak to zítra dopadne,“ řekl a nevylučuje, že krize na radnici se ještě povleče.

Volby na podzim vyhrála KSČM a obsadila v zastupitelstvu nejvíc, sedm křesel. „Jednání se vedou, předjímat zítřek nechci. Striktně s námi do koalice nechce ODS,“ řekla zastupitelka Hana Šutovská. Ta v minulém volebním období pracovala jako místostarostka, starostou byl Stanislav Navrátil (nyní za Bruntál 2006–2010). Ten Deníku v pátek potvrdil, že komunice v radě drhne. Volba za Bruntál jeho volební stranu ani nežádala o stanovisko ke svým návrhům řešení krize.

„To vypovídá o situaci, která nastala. Všeho je mi líto a tomuto městu ať je Bůh milostiv,“ řekl emotivně. Ani včera nehýřil optimismem. „Navrhoval jsem možnost koalice s KSČM, ale reakce byly poněkud rozpačité,“ řekl Navrátil. Dnešek podle něj nemusí přinést řešení: „Máme zaděláno na ostudu.“