Nejvíce zkušeností přitom mají s toulavými psy a kočkami. Koza se procházela centrem města po Dukelské ulici. Strážníci ji polapili, naložili do služebního auta a odvezli do bruntálského centra Střediska volného času Juventus (bývalého domu dětí a mládeže).

„Ze začátku jsem jim moc nevěřila, když volali, že mi vezou kozu, kterou právě chytili ve městě. Že to není vtip, mi došlo, až když ji vytáhli z auta,“ řekla Marcela Rozprýmová ze Střediska volného času.

Na dočasné ubytování nejrůznějších zvířat jsou tady připraveni. Na jaře týden opatrovali zmiji, v létě dvě káňata a každý rok se starají o ježky, které nechávají přezimovat. Strážníci se domnívali, že odchytili kůzle, ale přivolaný chovatel ihned poznal, že se jedná o křížence zakrslé kamerunské kozy. „Jde o jedno z velmi starých plemen kozy domácí a pochází původně z Afriky. Tyto kozy dorůstají skutečně nanejvýš do velikosti odrostlejšího kůzlete,“ vysvětlil chovatel Jan Benč.

„Chycená koza měla v obou uších registrační známky, ale nalézt majitele nebylo jednoduché. Podařilo se nám to až za pomoci veterinářů. Zakrátko jsme zjistili, že chovatel není doma, a tak jsme se o kozu museli postarat,“ vysvětlila Marcela Rozprýmová.

Koza našla dočasný útulek v kůlně, k zahnání hladu dostala seno a k pití čerstvou vodu. „Noc přečkala bez problémů a majitel si ji ráno odvezl. To jsme se dozvěděli, že koza se jmenuje Zuzana a má ráda děti. Na to jsme ale přišli sami. Když se rozkřiklo, že tu máme kozu, hned sem začaly chodit děti. Některé viděly kozu na vlastní oči poprvé ve svém životě,“ dodala Rozprýmová.

Městská policie eviduje několik kuriozních případů. Jeden ze strážníků nedávno chytil a choval doma poštovního holuba, který přilétl až z Německa. Strážníci už odchytávali také fretku, hady a dokonce jednoho leguána.