Bruntál nový zimní stadion už naléhavě potřebuje. Ten starý ve Staroměstské ulici sloužil veřejnosti po desetiletí, ale letos zůstane zavřený. Jeho mrazící technologie už dosluhují. Provoz nezastřešené ledové plochy je neúnosně drahý. Hokejisté HC Bruntál musí z okresního města dojíždět za ledem do Horního Benešova a do Krnova.

Přitom před pár lety to vypadalo, že projekt výstavby nového bruntálského zimního stadionu je tutovka a nic mu nestojí v cestě. Mělo jít o jednu z nejvýznamnějších investic Bruntálu za posledních třicet let. Na vizualizacích záměr vypadá skvěle. Souhra nepříznivých okolností naději na realizaci zhatila.

Nový zimní stadion? Odhadem za 170 milionů

Město Bruntál v roce 2020 prezentovalo výstavbu nového zimního stadionu jako hotovou věc. Čekalo se už jen na potvrzení předjednané dotace Národní sportovní agenturou. Nakonec všechno zmařilo skokové zdražení stavebních prací, problémy s dotací a nezájem stavebních firem. Do výběrového řízení se nikdo nepřihlásil.

Ilustrační foto.
Zimní stadion v Bruntále vypadal jako tutovka, ale sen se vzdaluje

Projekt nového zimního stadionu podle předběžných odhadů představuje investici kolem 170 milionů korun. „Nemůžeme v tuto chvíli předjímat ani to, zda zastupitelé žádost o dotaci schválí. Nevíme, jak se budou vyvíjet ceny stavebních prací a materiálů, ani jaká cena realizace zimního stadionu vzejde z případného výběrové řízení,“ upozornil mluvčí bruntálské radnice Jiří Ondrášek s tím, že zatím jsou k dispozici jen velmi hrubé odhady.


Nahrává se anketa ...

Bruntálští zastupitelé na svém zasedání 30. října zváží, zda má smysl reagovat na výzvu v rámci programu Standardizovaná infrastruktura 2020-2025, kde se maximální výše dotace pohybuje přes sto milionů korun.

Začalo to hledáním vhodné lokality

Už dlouho bylo jasné, že Bruntál se bez moderního zimního stadionu neobejde. V první fázi občané a zastupitelé Bruntálu diskutovali, kam nový zimní stadion umístit. Rozhodovalo se mezi současným venkovním kluzištěm ve Staroměstské ulici a novostavbou na zelené louce v areálu v Kavalcově ulici.

Sotva se na tom zastupitelé shodli, hned se rozběhlo územní i stavební řízení. Město vše konzultovalo s Národní sportovní agenturou, aby šance na devadesátimilionovou dotaci byla co nejvyšší. Zásadním hlasováním zastupitelstva předcházela anketa, diskuse a analýzy.

Mrazící systémy vytvoří v prosinci ledovou plochu přímo na bruntálském náměstí. Kluziště 10 krát 20 metrů s mantinely bude sloužit k bruslení asi měsíc. Říjen 2023
Vánoční překvapení: v Bruntálu se bude bruslit na náměstí

Projekt měl řešit zimní stadion společně s volejbalovými kurty a přístupovou cestou. Při pokusu vybrat zhotovitele zimního stadionu zastupitelé náklady zastropovali na 193 milionech. Za těchto podmínek se nikdo nepřihlásil.

Bylo to v době, kdy skokově rostly ceny stavebních materiálů a firmy vzhledem k cenovému chaosu byly opatrné. Realizace zimního stadionu bez dotace je mimo možnosti městského rozpočtu. Projekt sice skončil u ledu, ale stavební

Hokejisté Bruntálu hrají na cizích stadionech

Na provoz ledové plochy zastaralého zimního stadionu ve Staroměstské ulici přispívala veřejná kasa Bruntálu každoročně částkou asi 2,5 milionu korun.

Pro nadcházející hokejovou sezonu už v září bruntálští zastupitelé schválili dotaci 417 tisíc korun, aby hokejisté HC Bruntál mohli dojíždět na tréninky mimo Bruntál. Nebude to poprvé.

Horní Benešov vyhrál v Rožnově
Parádní obrat Horního Benešova, vítězství trefil Tomáš Polok

„Sezona 2022/2023 se pro mládežnický hokejový klub nevyvíjela úplně podle představ. Kvůli zamítnutí stavby nového zimního stadionu a nevyhovujícím podmínkám kluziště v Bruntále jsme se museli trvale přesunout na okolní zimní stadiony. Pronájem ledu na cizích stadionech byl velmi drahý a klub musel vynaložit více finančních prostředků, než bylo původně plánováno. Jen díky omezení některých výdajů a podpoře sponzorů se podařilo sezonu spěšně dokončit,“ informoval HC Bruntál své fanoušky s jakými obtížemi se potýkal.

Vzhledem k dojíždění je pro HC Bruntál obzvlášť těžké pořádat náborové akce a hledat mezi místními dětmi hokejové talenty.

Vizualizace zimního stadionu v Bruntále:

Projekt nového zimního stadionu v Kavalcově ulici v Bruntálu:
Podstatou tohoto projektu je výstavba sportovního komplexu, kterému dominuje zimní stadion na pozemku stávajícího hřiště SPŠ a OA Bruntál v Kavalcově ulici. S areálem současné ledové plochy se výhledově počítalo pro stavbu zcela nového atletického stadionu.
Nový zimní stadion je navržen na ploše 3580 metrů čtverečních. Ledová plocha má mít rozměry 26 krát 60 metrů a je zastřešena obloukovou konstrukcí výšky 15 a délky 66,5 metru.
Nosnou konstrukci zázemí tvoří monolitické železobetonové sloupy, průvlaky a příčné betonové nosné stěny doplněné vyzdívkami. Konstrukce tribuny pro 252 diváků bude prefabrikovaná.
Fasáda objektu je hmotově i materiálově rozdělena na tři části. První část tvoří oblouková konstrukce, druhou část tvoří první nadzemní podlaží s omítkou. Třetí část tvoří dominantní druhé nadzemní podlaží obložené tahokovem.
Vstup do objektu je situován od městského parku. V prvním nadzemním podlaží se nachází 12 šaten pro hokejisty, šatna pro veřejné bruslení včetně hygienického zázemí, kancelář, velín, brusírna, sušicí místnosti na hokejovou výstroj, sklady, rozcvičovna a technologie ledové plochy.
Ve druhém nadzemním podlaží se nachází bufet pro 112 lidí se zázemím a venkovní terasou s pergolou, tribuna pro diváky s hygienickým zázemím a klubovna.
Součástí projektu jsou parkovací místa, autobusová zastávka a propojovacího chodníku od wellness centra k parku. Areál má územní rezervu pro případné vybudování přírodního amfiteátru.