Přímo na bruntálském náměstí byla v rámci vánočního programu instalována rekreační ledová plocha a hladina Kobylího rybníka se z větší části pokryla ledem. Bruslení na rybníce je sice poněkud adrenalinový koníček, ale je to zadarmo a kdykoliv snadno dostupné.

Přírodní bruslení pod širým nebem má své kouzlo hlavně pro romantiky. Hasiči v těchto dnech vydali varování, že při kolísajících teplotách se mění také tloušťka a pevnost ledu na zamrzlých nádržích. Hlavní zásadou bezpečnosti je nikdy nebruslit na rybníce sami a nepřibližovat se k otvorům v ledu.

Na náměstí se bude bruslit až do 28. ledna

„Provoz rekreační ledové plochy na náměstí Míru bude prodloužen do 28. ledna 2024, včetně,“ informuje město Bruntál.

Na bruntálském náměstí je k dispozici ledová plocha. Bruslit se bude i na Štědrý den, na Silvestra i na nový rok. Prosinec 2023
Na náměstí v Bruntálu se bruslí na Štědrý den, na Silvestra i na Nový rok

Bruntálští hokejisté dojíždí trénovat na zimní stadiony v Krnově a v Horním Benešově. Malá ledová plocha na náměstí ale stačí hokejovým trenérům pro nábor dětí. „Jezdíme trénovat do Krnova a do Horního Benešova, ale chtěli bychom mít zimní stadion v Bruntále,“ shodují se kluci v čepicích HC Bruntál, kteří už nejsou na ledě žádnými nováčky.

„Všechny děti bez rozdílu dovednosti bruslení měly možnost vyzkoušet si zdarma, jaké to je být hokejistou. HC Bruntál ve spolupráci s Českým hokejem pro ně uspořádal náborovou akci na náměstí Míru v Bruntále,“ popisuje klub HC Bruntál náborovou akci, při které si i ty nejmenší děti mohly vyzkoušet své prvních krůčky na ledě.

Brusle a helmy jsou zde k zapůjčení. Rodiče se dozvěděli, co obnáší mít doma malého hokejistu.

Hokejistům zimák chybí

Hokejový trenér Martin Flekač potvrdil, že jim skutečný zimní stadion v Bruntálu citelně chybí. Proto klub HC Bruntál dlouhodobě podporuje vizi města získat dotace na výstavbu moderního zimního stadionu.

Zimní stadion v Bruntálu už je zastaralý a nevyhovující. To je důvod, proč v sezoně 2023/2024 zůstane zavřený a hokejisté budou trénovat mimo Bruntál. Říjen 2023
Dosluhující zimní stadion v Bruntále už neotevře. Ale je tu naděje na nový

Ledová plocha na náměstí svými rozměry 10 krát 20 metrů totiž nemůže konkurovat tradičnímu zimnímu stadionu s ledovou plochou 60 krát 30 metrů.

Bruntálské zastupitelstvo schválilo aspoň poskytnutí dotace 417 tisíc korun z rozpočtu města pro hokejový klub HC Bruntál na zajištění hokejových tréninků v okolních městech: v Krnově a v Horním Benešově.

Nový zimní stadion je zase ve hře

Vybudování haly Zimního stadionu v Kavalcově ulici je součást strategického plánu Bruntálu. Velkorysý projekt už má stavební povolení, ale předchozí pokus o realizaci zmařilo skokové zdražení stavebních prací a problémy s dotací.

V říjnu 2023 zastupitelé Bruntálu realizaci projektu zase vrátili do hry. Schválili podání žádosti o dotaci 120 milionů korun.

Zimní stadion představuje jednu z největších investic v novodobé historii města. Při závěrečném hlasování 22 zastupitelů ze 24 přítomných bylo pro vrátit zimní stadion do hry pomocí dotace. Nikdo nebyl proti, jen dva zastupitelé se zdrželi.

Vizualizace ukazuje, jak bude vypadat nový zimní stadion v Bruntálu a jeho okolí. Už má stavební povolení.
Pokud vyjde dotace, Bruntál postaví nový zimní stadion. Za 156 milionů

Michal Kafura, vedoucí odboru správy majetku, investic a dotací bruntálské radnice připomenul, že město Bruntál má dlouho zpracovaný projekt Zimního stadionu v Kavalcově ulici.

„Teď máme příležitost, protože nejvyšší množná výše dotace se zvyšuje z 90 na 120 milionů korun. Za tu dobu nám ale také vyrostly celkové náklady projektu. Národní sportovní agentura nám dala velmi krátkou lhůtu pro doložení smlouvy o dílo. To znamená, že není na co čekat, je potřeba tu zakázku vypsat hned, abychom splili podmínky dotace,“ popsal Michal Kafura aktuální situaci.

Bruntál počítá s tím, že se zadluží

Zastupitel Radim Mádr (Nová radnice 2022) varoval před předčasným optimismem, protože zatím není jisté, zda dotace bude Bruntálu přiznaná, a pokud ano, tak v jaké výši.

Starosta Bruntálu Martin Henč (ANO) je optimista. Podle něj výše případné dotace sice není známá, nicméně město Bruntál je připravené pokrýt i velké investice úvěrem.

Hokejisté 9. třídy ze Zlína v utkání proti Vítkovicím, na který přišlo 2500 diváků.
Hokej, česká národní vášeň. Vychovat malého Jágra se ale rodičům prodraží

„Dluhová struktura Bruntálu je na minimální úrovni. To znamená, že na úvěr máme,“ uvedl Henč s tím, že momentálně Bruntál nemá připravenou k realizaci žádnou větší investiční akci nad třicet milionů, která by zimnímu stadionu konkurovala.

Objevily se ale také obavy, že zimní stadion v Kavalcově ulici v centru Bruntálu zvýší dopravní zátěž a přinese problémy s parkováním.