V současnosti je systém zelených fasád a střech zkoumán na třech instalacích. Na výzkumné věži v rámci areálu zahradního centra Gardenpolis Bruntále, na stěnách panelových domů Centra sociálních služeb pro seniory Pohoda Bruntál a dále na výzkumné stěně průmyslové výrobny haly ve Zlatých Horách.

Město poskytlo budovy, ale nic neplatí

Společnost Strommy Company, s.r.o. v rámci svého oddělení vědy a výzkumu zkoumá od roku 2019 ve spolupráci s výzkumnými organizacemi a vysokými školami možnost využití zelených vertikálních fasád a zelených střech v rámci systému zateplení a ochlazení zejména starých panelových sídlišť.

Koncem srpna 2023 v Bruntálu začne celková rekonstrukce místní komunikace, na kterou je napojené sídliště Dolní. Občany čekají uzavírky i omezené parkování.
Bruntál čekají dopravní omezení. Okolí sídliště Dolní se změní na staveniště

Město Bruntál poskytlo společnosti plochy na panelových domech centra Pohoda do pronájmu v rámci doby trvání výzkumu. Projekt ale není městem Bruntál nijak spolufinancován. Projekt skvěle zapadá do právě zpracovávané studie Bridging the Gap – Vize města Bruntálu 2070 pod vedením světově uznávaného krajinářského architekta Herberta Dreiseitla

„Zelené střechy a zelené fasády obecně přispívají ve městech k odstranění tepelných ostrovů, ochlazení střech a fasád v létě a prostřednictvím nově vyvinutého systému zateplení a ochlazení obálky budov vytvoří prostor, který snižuje hlučnost prostředí, zachycuje a snižuje prašnost a vytváří řadu pozitivních vlivů,“ řekl Michael Svoboda ze společnosti Strommy Company, s.r.o.

Zadržuje vodu, čistí ovzduší, izoluje a potěší

Mezi pozitivní vlivy řadí snížení teploty v rámci městského mikroklimatu, zvýšení absorpce dešťové vody, filtrování škodlivých látek z ovzduší a zlepšení kvality okolního prostředí, zvýšení vzdušné vlhkosti v okolí. Dojde také ke zlepšení izolačních vlastností budovy a snižování energetických nákladů na vytápění a chlazení.

Zeleň je současně prostředím pro hmyz a jiné živočichy, což posiluje místní ekosystémy a podporuje biodiverzitu v urbanizovaných oblastech. Přítomnost zelených ploch na budovách také zlepšuje estetiku města a má pozitivní vliv na psychický stav obyvatel.

Motorest Pančava v Třemešné - Rudíkovech.
Kam na levné obědové menu na Bruntálsku. Tady je 5 tipů Deníku

„Na panelových domech Centra sociálních služeb Pohoda bude probíhat v dalších letech měření hlučnosti, prašnosti a pomocí termokamery na dronu měření vlivu zelených stěn a střech na okolí panelových domů a následné porovnání s domy bez této instalace,“ upřesnil další postup Michael Svoboda. „Těšíme se, že můžeme být součástí tohoto inspirativního projektu, který má potenciál radikálně zlepšit naše město pro budoucí generace,“ dodal.

Podporu projektu vyjádřil také bruntálský místostarosta Petr Rys, který má na starosti odbor správy majetku, investic a dotací. „Spolupráci jsme zahájili už v roce 2020 a kontinuálně pokračuje v podobě podpory projektů, které mohou přispět nejen ke zlepšení životního prostředí, ale taktéž zvýší atraktivitu městských budov,“ uvedl místostarosta.

Mol Město Albrechtice
Na Bruntálsku se benzin drží do 40 korun. V Polsku natankujete levněji