Kluziště na náměstí v nadcházející zimní sezoně nahradí technologicky nevyhovující a provozně drahý led Zimního stadionu Bruntál ve Staroměstské ulici.

Ledová plocha na náměstí sice bude ohrazená mantinely, ale její rozměry 10 krát 20 metrů nemohou velikostí konkurovat tradičnímu zimnímu stadionu s ledovou plochou 60 krát 30 metrů. Proto bruntálské zastupitelstvo schválilo poskytnutí dotace 417 tisíc korun z rozpočtu města pro hokejový klub HC Bruntál na zajištění hokejových tréninků v jiných městech v okolí.

Led bude vedle infocentra

Ledová plocha ohrazená mantinelem bude v části náměstí u městského infocentra. „Musím zdůraznit, že jde o pilotní provoz, chtěl bych proto poprosit veřejnost o shovívavost a poukázat na to, že náš záměr může mít nedostatky a všechno nemusí být dokonalé. Ale jestli se nápad chytne a bude o bruslení na náměstí zájem, určitě v něm budeme chtít pokračovat i v příštích letech,“ uvedl starosta Bruntálu Martin Henč.

Vizualizace ukazuje, jak bude vypadat nový zimní stadion v Bruntálu a jeho okolí. Už má stavební povolení.
Pokud vyjde dotace, Bruntál postaví nový zimní stadion. Za 156 milionů

Jako každá novinka je bruslení na náměstí technická výzva. „Příprava rekreačního kluziště na náměstí vyžaduje za běžných okolností mnohem delší čas. Přesto věříme, že se nám ve spolupráci s technickými službami podaří vše zajistit,“ doplnil vedoucí odboru správy majetku města Michal Kafura. 

Krnov a Horní Benešov mají krytý led, okresní město ne

První reakce občanů na tento nápad jsou spíše rozpačité. Mnozí se těší, jak si s rodinou půjdou zabruslit, ale jiní reptají, že jednoměsíční provoz malé ledové plochy není dostatečná náhrada za zrušenou sezonu zimního stadionu.

„Na náměstí, kde se ve stáncích prodává alkohol, dát lidem možnost nazout na nohy nože a ohradit je na pár metrech čtverečních? No nevím, jestli je to dobrý nápad,“ shrnul obavy jeden z diskutujících na sociální síti. Objevují se také obavy, že provoz bude provázet nadměrný hluk.

Ilustrační foto.
Zimní stadion v Bruntále vypadal jako tutovka, ale sen se vzdaluje

Další se diví, proč okresní město Bruntál má k dispozici jen nezastřešený retro zimní stadion s dosluhující technologií, zatímco třeba Krnov nebo Horní Benešov už dávno investovaly do modernizace. Zimní stadiony v okolí už dávno neslouží jen jako ledové plochy, ale také jako multifunkční haly s celoročním využitím.

Zkušenosti z Vrbna pod Pradědem

Přípravu a realizaci záměru kluziště na náměstí řídí místostarosta Bruntálu Radek Zatloukal, který má na starosti mimo jiné oblast kultury a sportu.

„Věřím, že lidé tuto snahu ocení. Snažili jsme se myslet na širokou veřejnost, ale samozřejmě také na hokejisty, které jsme finančně podpořili v souladu s jejich požadavky,“ řekl místostarosta Zatloukal.

Počítá s tím, že bruslení na vánočně vyzdobeném náměstí umocní sváteční atmosféru a přiláká do centra města v době adventu a po svátcích ještě více lidí.

Helena Rusková z Vrbna pod Pradědem řadu let spolupracuje s Deníkem jako čtenář reportér. Tentokrát se Deníku věnovala jako turistický průvodce.
Půlmílový kříž, pyramida s tajemným nápisem aneb Vrbno, jak ho neznáte

Inspirací pro Bruntál může být zkušenost Vrbna pod Pradědem, kde si vyzkoušeli mobilní kluziště v rámci česko-polského projektu Bruslíme společně už na přelomu let 2018 a 2019. Kluziště bylo k dispozici v areálu TJ Sokol Vrbno také v roce 2020, ale po pandemii covidu už se do Vrbna nevrátilo.

Vrbenské rodiny s dětmi vzpomínají, jak na mobilním kluzišti fungovaly diskotéky, maškarní bály a dokonce i masopustní rej na ledě s medvědem. Po setmění se bruslaři ve Vrbně vybavili svítícími doplňky k doladění správné atmosféry.

K občerstvení jim posloužil NeVinný bar vedle kluziště a také zde fungovala půjčovna bruslí. Základy techniky bruslení nabízel ve Vrbně instruktor Jaroslav Rýpara.