V roce osmistého výročí založení města Bruntálu vede zdejší radnice dva soudní spory. Rozhodnutí o majetku v řádu milionů korun mají v rukou soudy. Špatně to pro město vypadá především v případě tahanice o nebytový dům v Opletalově ulici u náměstí Míru, v němž jsou místní lidé zvyklí nakupovat domácí potřeby nebo elektroniku. Vypadá to, že město o dům jednou provždy přijde.

Nadějněji to vypadá ve sporu o pozemek, o který se Bruntál soudí se sousední obcí Staré Město u Bruntálu. I když ani v této kauze není ještě všechno rozhodnuto.

Banka Haná dala nevýhodný úvěr

Historie budovy v Opletalově ulici v Bruntále po roce 1989 zavání slušně řečeno podvodem.

Psal se rok 1991 a probíhala privatizace. V budově působil státní podnik Domácí potřeby Olomouc, který měl povinnost budovu převést na katastru nemovitostí do vlastnictví města Bruntálu, jak mu nařizoval zákon. Jenže chytráci z podniku Domácí potřeby Olomouc nic takového neudělali.

Město Bruntál se sice nakonec po jedenácti letech soudní pře budovy domohlo, ale ta už byla zatížena úvěrem. Úvěry ve výši astronomických třiceti osmi milionů korun poskytla Banka Haná nástupnické organizaci podniku Domácí potřeby, společnosti Reality Domácí potřeby Olomouc. Přitom odhad nemovitosti v té době zněl na pouhých deset milionů korun. I když město na tuto skutečnost upozornilo policii, ta případ odložila.

Policisté svůj postup vysvětlili tak, že když poskytla Banka Haná nevýhodný úvěr, poškodila výhradně sama sebe, ne město Bruntál. Úvěr byl zapsán do katastru nemovitostí, jako zástava postupně přecházel z ruky do ruky, až zástavu nakonec získala akciová společnost AB-Credit. A jaký je aktuální vývoj situace? Krajský soud letos rozhodl o prodeji domu v dražbě, aby si pražská společnost AB-Credit jako věřitel přišla na své.

„Bohužel, město tak doplácí na situaci, jež vznikla více než před dvaceti lety. Přestože se nadále snažíme činit právní kroky, situace se nevyvíjí pozitivně," řekl mluvčí města Bruntálu Jiří Ondrášek. Zatím to vypadá, že půjde budova v Opletalově ulici do dražby.

U ostravského krajského soudu rozhodují nyní o vlastnictví pozemku ležícího mezi Bruntálem a Starým Městem.

Pozemek může Bruntálu zůstat

Bruntálský soud žalobu Obce Staré Město o určení vlastnictví parcely letos zamítl, a obec se proti rozsudku odvolala. V případu jde o lukrativní, pro město Bruntál velice strategicky důležitý pozemek o výměře 61 168 metrů čtverečních. Zejména proto, že se jedná o parcelu, která má návaznost na výstavbu nových rodinných domů.

Obec Staré Město však namítá, že parcela patří odedávna k části jejího historického majetku. Bruntálská samosoudkyně Ludmila Dušková se rozhodla přání obce nevyhovět. Než rozhodla, zabývala se tím, kdo pozemek vlastnil od roku 1949, v roce 1990, 1992 i 1994.

Situace byla také v tomto soudním sporu složitá, jelikož k 31. prosinci 1949 bylo Staré Město obcí samostatnou, nějaký čas spadalo pod Bruntál a pak se osamostatnilo k 24. listopadu 1990. Výměry katastru obce se proto měnily. Přišel 2. červen 1994, kdy Město Bruntál nechalo parcelu zapsat na katastru do svého listu vlastnictví. A to se sousední obci Staré Město nelíbí. Rozhodnutí o výlučném vlastníku pozemku je nyní na krajském soudu.