Herbert Dreiseitl v kině Centrum ve čtvrtek 15. září poprvé oficiálně představil projekt Bridging the Gap, neboli jak lze vytvořit vizi Bruntálu v roce 2070.

V úvodu Herbert Dreiseitl promítl historickou fotografii bruntálského náměstí, kde na jednom z domů můžeme číst na vývěsním štítu jméno Wilhelm Dreiseitl. Dnes tento dům známe jako obchod U Šandů. "Dědečkovi patřily dva nebo tři domy na bruntálském náměstí. Měl jsem štěstí, že jsem si v jednom z domů mohl prohlédnout staré nádherné schodiště. Od maminky toho hodně vím o Bruntálu a o životě svých předků, Pro rodiny mých prarodičů z obou stran byl Bruntál rodné město. Kořeny mých předků lze v Bruntálu dohledat až do roku 1680," uvedl Herbert Dreiseitl s tím, že firma jeho dědečka se zabývala prodejem potraviny nejen v Bruntálu, ale po celém okrese.

"Mám Bruntál moc rád, chtěl bych si s vámi promluvit, jak mu můžeme pomoci. Musím zdůraznit, že nemám napojení na žádnou politickou stranu. To, že jsou zrovna volby, nemá s mou návštěvou Bruntálu nic společného. Jsem otevřený spolupráci s kýmkoliv, kdo ve volbách vyhraje," vysvětlil Herbert Dreiseitl publiku v kině Centrum.

Týmy z Prahy a z Německa

Vše začalo anketou a průzkumem veřejného mínění. Tým Herberta Dreiseitla oslovil bruntálské studenty i podnikatele. Celkem se do této ankety zapojilo přes 700 respondentů. "Je vidět, že máte Bruntál rádi, a že vám na něm záleží. Už za měsíc sem přijede autobus studentů ze Stuttgartu, kteří už budou pracovat na konkrétních studiích, tak se nedivte, když bude město plné německy hovořících mladých lidí. Dali jsme si za úkol vytvořit vizi pro Bruntál, která může fungovat přes několik generací a při realizaci počítáme se všemi, kdo právě budou na radnici.

Bruntál jako město izolované v horách, které opouští mladí lidé, je zajímavá výzva i z mezinárodního hlediska. Připojí se k nám také technická univerzita z Prahy, takže nebuďte vyděšení, pokud vás osloví mladí Pražáci a Němci. Nebudou plánovat budoucí Bruntál pro vás, ale s vámi. Základem je, že nebude učiněno žádné finální rozhodnutí. Všechno bude záležet pouze na členech rady a politických sdružení v budoucím zastupitelstvu," popsal Herbert Dreiseitl zásady projektu, jaký tu dosud ještě nikdy nebyl. Bude se jednat o témata jako zeleň, voda, parky, bydlení, pohyb po městě, sport nebo ekonomika a průmysl v budoucnosti Bruntálu.

Lepší město pro všechny

Herbert Dreiseitl se představil občanům Bruntálu jako vedoucí týmu, který s nimi bude v následujících týdnech mluvit a spolupracovat. "Mám Bruntál velice rád, a chci pro vás něco udělat. Byl jsem zde už několikrát, a naučil jsem se mít toto město rád z mnoha pohledů. Oslovilo mě krásné náměstí, starý zámek, výlety na kole na Uhlířák, ale i lidé, kteří zde žijí," doplnil Herbert Dreiseitl a promítl ukázky svých projektů jak přivést do měst zeleň, vodu a kulturu.

Většinou šlo také o to, jak v regionu udržet mladé, čím zaujmout turisty, vytvořit podmínky pro budování průmyslu, zajistit mobilitu a aktivní život, který funguje jako prevence obezity a civilizačních chorob. Podařilo se mu vytvořit parky se spoustou vodních prvků, kde se lidé mohou potkávat, ale současně také plní protipovodňové funkce v období dešťů. V Kolíně dokonce spolupracoval s obyvateli ghett, které jsou vyhlášené kriminalitou. Dokázal zapojit místní komunity, aby vytvořily veřejné prostory města lepší pro všechny.

Minulost, přítomnost a budoucnost Bruntálu

V Bruntálu ho zaujala například nedávno dokončená revitalizace Kobylího potoka a zejména samotný Kobylí rybník přímo uprostřed sídliště. Věnoval se proluce podél Fügnerovy ulice a také rozlehlému prostoru, jenž vznikne mezi budoucím obchvatem Bruntálu a zastavěnou částí města ve směru na Opavu.

Svoji vizi „Bridging the Gap“ představil také studentům střední průmyslové školy a gymnázia. Při návštěvě do průmyslové zóny se Herbert Dreiseitl setkal se také s Andreasem Huberem, který je rovněž potomek sudetských Němců z Bruntálu, který v Augsburgu provozuje consultingovou firmu zaměřenou na financování rozvojových projektů.

„Měli bychom překlenovat mezery mezi minulostí a přítomností, mezi původními sudetskými a současnými obyvateli, mezi různými lidmi, mezi Východem a Západem,“ apeloval Herbert Dreiseitl.