Včerejší den zasvětili na bruntálské Obchodní akademii a Střední zemědělské škole celostátní soutěži v psaní na počítačové klávesnici. Pozvali celostátní špičku a také účastníky loňského mistrovství světa v Paříži. Soutěž byla určena studentům třetích ročníků středních škol a talentovaným mladším.

Vítězství si z Francie přivezla Karolína Foukalová z Gymnázia v Rožnově pod Radhoštěm, těšila se i do Bruntálu, která soutěžila už v loňském roce. „Vyhrála jsem v žákovské kategorii, spolužačka Alexandra Pavelová skončila čtvrtá,“ řekla studentka Foukalová. Mistrovství, ale i bruntálskou soutěž, si užívali také Simona Fraňková, Barbora Stejskalová a Petr Beňo, všichni z jihomoravských středních škol.

„Za své dovednosti vděčíme hlavně mistryni světa v psaní na počítačové klávesnici Heleně Matouškové a tvůrci programu ZAV Jaroslavu Zaviačičovi, kteří nás trénují, připravují na soutěže, soustředění, věnují se nám, pomáhají nám,“ vyzdvihla Foukalová. Jihomoravský tým má to štěstí, že je Jaroslav Zaviačič z Hodonína a má to k nim blíž než k ostatním psavcům z republiky. Příští rok se chystají Jihomoraváci na další světové mistrovství do belgického Gentu, za čtyři roky se uvažuje o mistrovství v Americe nebo Turecku.

Co je u psaní důležité

Co nejrychleji a co nejpřesněji. Tak ve zkratce charakterizovala soutěž v psaní na počítačové klávesnici profesorka pořádající školy Marcela Mlčuchová. „Texty přivezli studentům Helena Matoušková a Jaroslav Zaviačič opět osobně,“ uvedla ke dvanáctému ročníku klání vyučující Mlčuchová, která je nástupkyní pedagožky Anděly Sedláčkové, která byla u zrodu pořádání celostátních soutěží na bruntálské škole.

Kdo ze studentů udělá při prvním desetiminutovém opisu chybu, tomu strhne program deset úhozů. „Při druhé chybě přijde soutěžící už o padesát úhozů, potřetí dokonce o sto úhozů,“ vysvětlila Mlčuchová bruntálskému místostarostovi Václavu Jedličkovi, který si byl na škole obhlédnout případné budoucí zaměstnance radnice.

Jaroslav Zaviačič potvrdil, že do budoucna koketuje s myšlenkou na zavedení těsnopisu do svého programu. Tím by se psaní na klávesnici opět výrazně zrychlilo. Zaviačič je známý nejen jako tvůrce speciálního počítačového programu ZAV, ale také jako někdejší český reprezentant v psaní na mechanickém psacím stroji, i jako trenér mistrovské rakouské reprezentace. Má velkou zásluhu na stávajících úspěších českých studentů na mistrovstvích, například mistra světa Milana Musila ze Základní školy Město Albrechtice.