Alej se v těchto jarních dnech probouzí z vegetačního klidu. Zatím jen raší pupeny, ale za pár týdnů se v mohutných korunách objeví květy a hmyzí opylovači dodají aleji charakteristický zvuk. První oslava zde proběhla v zimě, kdy větve obalené ledem zvonily ve větru.

Místní se rozhodli uspořádat na Uhlířském vrchu Alejovou slavnost, aby si společně užili vítězství v anketě o nejkrásnější Alej roku 2022.

Obyvatelé Bruntálska se v sobotu 22. dubna vydají čtyřřadou alejí ke kostelu Panny Marie Pomocné, kde v 15 hodin začíná koncert saxofonisty Arnošta Svobody a výstava Aleje - kulturní a přírodní dědictví naší krajiny.

Uhlířský vrch má důležité místo v srdcích obyvatel Bruntálu. “Každý z nás se zde rád prochází a těší se z krásy přírody. Lípy se s jarem probouzejí a včely nám hrají úžasný koncert, v létě se schováváme ve stínu lipových listů a podzimní alej nás láká na zářivé barvy. A zimní alej? Ta je dokonale fotogenická,” komentuje výhru aleje v soutěži Pavlína Konečná z bruntálské radnice. 

Lipová alej na sopce se nejkrásnější alejí České republiky stala až na potřetí. Také toho, kdo ji nominoval, čeká výhra. obdrží jako hlavní cenu let balonem od HaBalon a světelný obraz od rodinné firmy Li-Go, která se inspiruje stromy. Jde o zkratku slov Light a God, tedy “Světlo Boží”.

Město Bruntál kromě pravidelné údržby a péče chystá letos také inventarizaci aleje s odborným průzkumem na netopýry a dřevokazné houby. Každý strom aleje také získá rodný list a v katastru nemovitostí díky tomu bude zápis o druhu lípy, jejím stáří, obvodu kmene, provedeném zásahu a plánu péče do dalších let. Jedná se o lípy staré kolem 250 let. 

“Ze srdce přeji vítězství Lipové aleji na Uhlířském vrchu a městu Bruntál. Zaslouží si to za svojí píli, a to nejen v anketě, kde sháněli hlasy od prvního až do posledního dne. Město je dobrým příkladem pro ostatní, jak o staré aleje pečovat. Starají se zde o staleté stromy s pečlivostí a pozorností, kterou si zaslouží. Jedním ze smyslů ankety Alej roku je vyzdvihnout výjimečná místa v České republice, která jsou důležitou součástí krajiny, pro okolní přírodu a také pro místní lidi. Město zde pořádá mnoho zajímavých akcí a jsem moc potěšena, že Alejová slavnost se k nim zařadí. Díky těmto místům a aktivitě lidí se stává historie živou přítomností.” říká Denisa Hronová, koordinátorka ankety Alej roku z organizace Arnika s tím, že cílem ankety je přitáhnout pozornost veřejnosti k alejím v krajině.

Program Alejové slavnosti 22. dubna 2023:

14 hodin - odhalení pamětní cedule na začátku aleje, symbolické zahájení ročníku Alej roku 2023. Soutěž představí odbornice na ochranu stromů v krajině Marcela Klemensová z organizace Arnika. O vztahu místních k aleji na Uhlířském vrchu promluví místostarosta Bruntálu Radek Zatloukal.
15 hodin - koncert Arnošta Svobody (saxofon) a výstava Aleje - kulturní a přírodní dědictví naší krajiny v kostele Panny Marie Pomocné
16 hodin - předání cen