Každý, kdo podnikl výlet na Uhlířský vrch, jistě potvrdí, že jde o vítězství zasloužené. Těžko si představit krásnější alej, než jakou nabízí Bruntál na Uhlířském vrchu.

Lipové stromořadí vysázené v roce 1770 vede k poutnímu kostelu Panny Marie Pomocné na vrcholu Uhlířského vrchu. Atmosféra aleje je fascinující v každé roční době. Při procházce touto alejí se výletníci těší především na úžasné výhledy na Velký Roudný, Moravskoslezský Kočov nebo na Praděd a hřebeny Jeseníků.

Majestátní stoleté lípy hned vedle mladých stromků a dutých odumřelých kmenů v různých fázích rozkladu potěší jak přírodovědce, tak romantiky. Milovníci umění a zbožní poutníci cestou na Uhlířák meditují u jednotlivých zastavení Křížové cesty, které v roce 2001 vytvořil bruntálský umělecký řezbář František Nedomlel. Pejskaři chodí alejí venčit své miláčky, a také sportovci se rádi proběhnou nebo projdou v tak půvabné scenérii.

"Alej byla vysázena v 18. století do půdy vyhaslé sopky, neboť Uhlířský vrch je jedna z nejmladších vyhaslých sopek na českém území. Nyní je tvořena 262 stromy ve čtyřech řadách," představuje vítěznou alej společnost Arnika, která organizuje celostátní anketu dvanáctým rokem.

Hlasujících tentokrát vybírali Alej roku z 93 alejí ze všech čtrnácti krajů České republiky.

"Pokud vím, je to první alej v soutěži Alej roku, která vévodí sopce. V průběhu celé soutěže jsem sledovala, jak Bruntálští nadšeně sbírali hlasy a teď je vidět, že jejich zanícení stálo za to! Už od začátku si vytvořili velký náskok před ostatními soutěžícími. Přesto poslední hlas přišel v 11 hodin 59 minut 27 vteřin," říká koordinátorka ankety Denisa Hronová.

Odměnou za zaslané hlasy bude 27. ledna 2023 koncert Karla Kekešiho přímo v kostele na Uhlířském vrchu, který většinu roku bývá uzavřený. Krnovský rodák Karel Kekeši zahájil pěveckou kariéru v 17 letech s dechovou hudbou Vřesovanka.

V Karlových Varech zpíval s vojenským orchestrem, vyhrál pěveckou soutěž Caruso show, účastnil se soutěží Rozjezdy pro hvězdy i Doremi. Zpíval se sokolovským orchestrem Sokrat i s orchestrem Václava Hybše. Jeho velkým objevem byl alikvotní zpěv, ale miluje také klasiku, pop, šanson, swing i balkánskou hudbu.

„Rád hraji na pianový akordeon ke kterému zpívám písně lidové, dechovky, pop, balkánskou hudbu, šanson, klasiku, operetky a vlastní tvorbu. Tak jsem si splnil svoje sny a začal dělat hudební vystoupení s těmito žánry. Naplňuje mně zpívání v domovech pro seniory, je to má srdeční záležitost. Můžete mě zahlédnout na TV Šlágr, kde jsem nazpíval CD i DVD pod dřívějším jménem Karel Marinov.  V současné době pořádáme vystoupení, koncerty v lázních, kulturních domech, na soukromých a firemních akcích,“ představuje svůj neuvěřitelně široký repertoár Karel Kekeši.

Zve do kostela na Uhlířském vrchu na svůj koncert všechny, kdo hlasovali v anketě Alej roku 2022.