Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bruntál není první, koho se Comeback dotknul

Bruntál, Brno– Bruntál není prvním případem, kdy si autoři Comebacku vykoledovali naštvané reakce. Už na začátku března pobouřil diváka Aleše Macka z Brna díl s názvem Děvečka z Lidečka.

18.4.2010
SDÍLEJ:

Comeback, sitcomový seriál na Nově, je založen především na dialozích Ozzáka Martina Dejdara a Tomiho Paciho v podání Tomáše Matonohy. V díle nazvaném Zlatá ledvina se baví hlavně o hrůzách a nebezpečích, které každého umělce čekají v Bruntále. Foto: Archiv Deníku

Aleši Mackovi vadilo „bezdůvodné zesměšňování obyvatel valašské části Moravy“ a Ozzákovu metalovou image zase označil za „lehkovážné používání symbolů černé magie“. Divák z Brna reagoval na epizodu Comebacku, kterou vysílala Nova 10. března.

„Chci vyjádřit svůj nesouhlas s neadekvátním přístupem k obyvatelům historického území Moravy. Obyvatelé valašské části Moravy jsou bezdůvodně zesměšňováni prostřednictvím, paradoxně brněnského herce, Tomáše Matonohy, který upřednostnil krojovaný oděv pro účel návštěvy této moravské lokality,“ napsal do Novy moravský patriot a hned připojil přednášku o tom, že obyvatelé historické země Morava, tedy Moravané, jsou jedním z nejstarších evropských národů a z jejich země se šířila křesťanská víra do ostatních částí Evropy, a dokonce i na zaoceánskou pevninu.

Neopomněl zdůraznit, že Morava byla do konce druhé světové války po hospodářské stránce vždy silnější než sousední Čechy a dodnes je zde silný intelektuální potenciál.

„Nebýt státního zřízení Moravy, její západní soused (Čechy) by dnes byl pravděpodobně jednou ze spolkových republik německého státu. Dnešní spisovná čeština je ve skutečnosti přejmenovaná moravština, původně staroslověnština, která byla jedním ze čtyř liturgických jazyků,“ vychvaloval Moravu Aleš Macek a připojil výčet křivd spáchaných na Moravanech zejména komunisty a Prahou.

„Z těchto důvodů je vrcholem drzosti tvůrčí práce na scénáři epizody seriálu Comeback. Bylo by na místě, abyste pro příště již obdobným způsobem neztvárňovali scénář nevycházející z reality a k tomu bez hlubší vnitřní hodnoty. Proč Vám jako inspirace neposloužila například oblast Chodska v Čechách, součástí jejíž historie jsou také krojovaní obyvatelé?“ ptal se rozhořčený Aleš Macek.

Vadí mu také to, že Ozzák v podání Martina Dejdara svou zálibu v poslechu metalové hudby demonstruje oblékáním a módními doplňky, kterým dominuje přívěšek obráceného křesťanského kříže.

„V logotypu tohoto seriálu je použit další symbol z okultní sféry, takzvaný rohatý pozdrav, který v rámci role také Ozzák často ukazuje pomocí prstové symboliky. Mám několik přátel, kteří se dříve setkali s černou magií neboli okultismem a již nikdy tuto svoji zkušenost nechtějí zopakovat! Není tudíž vůbec na místě, pokud prezentujete tyto záležitosti mladší části populace, neboť právě ta patrně tvoří větší část příznivců tohoto seriálu,“ lamentoval Aleš Macek.

V závěru dopisu vysvětlil, jak pevně věří tomu, že jednou každý z nás stane před Ježíšem. „Tato nejvýznamnější historická postava zemřela na kříži, jenž má rameno v horní části a nikoliv naopak jako na přívěšku takzvaného Ozzáka. Nechtěl bych být potom v kůži například Martina Dejdara či těch, kteří kostymérsky ztvárnili jeho roli,“ uzavřel svůj dopis Nově.


Autor: František Kuba

18.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Babí léto v Ostravě, 18. říjen 2017. Ilustrační foto.
18

Babí léto v Ostravě. V kraji meteorologové naměřili víc než 22 stupňů

Žáčci třídy 1.B Základní školy Bruntál, Jesenická 10, se svou třídní učitelkou Evou Kostrůnkovou.

Představujeme prvňáky ZŠ Bruntál, Jesenická

V celorepublikové soutěži kraj reprezentuje Havlík

V každém kraji je v těchto dnech vyhlašován vítěz soutěže Vodafone Odpovědná firma roku 2017. V Moravskoslezském kraji vyhlásily jako nejodpovědnější společnost výrobce tyčinek se sýrem a solí Havlík Opal.

Petr Kameník: Zranění útočníci nám citelně chybí

/ROZHOVOR/ Rýmařov se v posledním kole MSFL představil na půdě Petřkovic. Byť proti ostravskému celku v sobotu odpoledne nepodal špatný výkon, nakonec hosté prohráli 2:3.

Havárie ústředny vyřadila z provozu telefony na radnici

Od „pátku třináctého“ je mimo provoz nejen přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně, ale také telefonní ústředna v budově krnovské radnice.

Krnov obnovil jednání o bývalé slévárně

Pětihektarový pozemek po zbořené krnovské slévárně stále čeká na své využití. Majitel pozemků po Slezské komerční slévárně (SKS), firma Fascination, loni nabídla městu Krnov pět hektarů za 15 milionů korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení