Je důležité, aby pacienti pravidelně navštěvovali svého urologa a podstupovali preventivní vyšetření, aby byly nádory včas odhaleny a léčeny.

Lékař Michal Quis z urologické ambulance Nemocnice AGEL Podhorská v Bruntále se zabývá prevencí, diagnostikou, léčbou a výzkumem onemocnění ledvin, horních a dolních močových cest, mužského pohlavního ústrojí a upozorňuje na nezbytnost preventivních prohlídek.

„Je třeba si uvědomit, že každý jedinec je unikátní a vliv faktorů na vznik nádorových onemocnění může být individuální. Prevence, včasná diagnostika a léčba jsou klíčové pro snížení rizika a zlepšení prognózy,“ říká Michal Quis z urologické ambulance Nemocnice AGEL Podhorská.

Jednodušší postup obejdnání a kratší čekací doba jsou cílem nových online kalendářů v Podhorské nemocnici.
Na odborné vyšetření v nemocnici se dá objednat online. Zkrátí se i čekací doba

Nádorová onemocnění jsou komplexní a mohou postihnout různé věkové skupiny. Ve vyšším věku je výskyt nádorových onemocnění častější. V evropských zemích se 60 procent nádorových onemocnění a 70 procent úmrtí na zhoubné novotvary vyskytuje ve věkové skupině nad 65 let.

Nejčastější nádory u žen ve vyšším věku jsou karcinom prsu, karcinom tlustého střeva a konečníku. U mužů jde o karcinom plic a karcinom prostaty.

Je vhodné se zaměřit na varovné signály urologických onemocnění, které jsou důležité pro včasnou diagnostiku a léčbu. U karcinomu ledviny jde o krev v moči, bolest v boku nebo v bedrech.

Karcinom prostaty často odhalí problémy s močením. Obtíže při močení, časté močení nebo slabý proud moči mohou signalizovat problémy s prostatou.

Marie Volková z rýmařovské gynekologie obdržela vyznamenání Českého červeného kříže za dlouholetou práci.  Mezi prvními jí gratulovali kolegové z Nemocnice AGEL Podhorská.
Marie Volková je zdravotní sestrou už 45 let. Teď se dočkala ocenění

Čím dříve se případný karcinom podaří odhalit, tím větší je naděje na úplné vyléčení. „Pravidelné kontroly u lékaře jsou proto důležité, a je-li vám více než 50 let, je vhodné si nechat provést vyšetření prostaty spojené s odběrem krve a stanovením hladiny PSA,“ doporučuje Michal Quis.

Dědičná predispozice k nádorovým onemocněním může hrát také významnou roli. Přibližně 10 procent všech diagnostikovaných případů rakoviny prostaty má dědičnou formu. Testování na přítomnost specifických genů z krve je stále ve vývoji, ale půjde o klíčovou záležitost v boji s rakovinou prostaty v budoucnosti.