Dům služeb prodá město Bruntál přes ostravskou realitní kancelář za sníženou cenu. Pokud nový majitel stihne všechny opravy do jednoho roku, vrátí mu město dvacet procent ze skutečné kupní ceny.

Slevu odhlasovalo v červnu šestnáct, tedy většina, ze sedmadvaceti městských zastupitelů.

Co kupci město nabízí

Případný kupec získá budovu v Revoluční ulici 18 spolu s pozemkem o výměře dvou tisíc metrů čtverečních.

„Zastupitelé schválili prodej prostřednictvím realitní kanceláře, a to za minimální nabídku pěti milionů korun," řekl mluvčí bruntálské radnice Jiří Ondrášek.

Dále zastupitelé schválili dvacetiprocentní slevu z kupní ceny v případě, že do jednoho roku kupec nemovitost zrekonstruuje. Opravit musí nový majitel kvůli slevě kompletně vnější plášť budovy, okna, vstupní dveře, střechu, fasádu a musí obnovit nátěry na celé ploše vnějšího pláště budovy.

V současnosti je budova zcela prázdná a uzavřená, byla přerušena dodávka elektrické energie. „Prostory nejsou již aktivně využívány a není předpoklad jejich dalšího využití za stávajícího stavu budovy a vysokých nákladů," stojí v důvodové zprávě zastupitelům.

Prodej se táhne čtyři roky

Myšlenku prodeje bruntálští zastupitelé posvětili poprvé na začátku roku 2008. Tehdy si přáli prodat objekt veřejnou dražbou.

Vybrali dražebníka, zpracovali znalecký posudek, který zněl na šest a půl milionu korun, na podzim doporučili zastupitelé prodej v dražbě za osm milionů korun. Dražba proběhla na jaře následujícího roku, vydražitel se nenašel. Padlo rozhodnutí o prodeji za sníženou cenu šesti a půl milionu korun.

Ani v opakované dražbě se slevou se Dům služeb prodat městu nepodařilo. Na jaře roku 2010 město budovu nabídlo k přímému prodeji za pět milionů plus náklady spojené s prodejem, to už se přihlásili hned tři zájemci, kteří však nakonec od koupě ustoupili. Při dalším pokusu o odprodej obálkovou metodou se vloni na jaře žádný zájemce nepřihlásil. Zastupitelé proto vyhlásili záměr prodeje přes realitní kancelář.

„Rada města Bruntálu usnesením z loňského září schválila výběr realitní kanceláře OAS s. r. o. Ostrava a smlouvu o zprostředkování prodeje do letošního 31. prosince," doplnil mluvčí Ondrášek.