Bruntálským náměstím se ve čtvrtek dopoledne rozléhal zvuk motorové pily. Na vysokozdvižné plošině jsou dva muži a jeden z nich ořezává větve v koruně jedle. „To musíš uřezat dole, tu hrůzu a ne nahoře, to nepomůže,“ volá na něj zezdola jeden s diváků.

Odpoledne už jsou reakce přihlížejících lidí jiné. „To je on? Vždyť vypadá úplně normálně jako vánoční strom,“ říká překvapeně mladík, který si sem přešel udělat selfíčko. Na internetu se dočetl, že je zde nejškaredší vánoční strom v republice.

Sotva v úterý zaměstnanci Technických služeb osadili letošní vánoční strom na bruntálském náměstí Míru, už se na něj začala snášet záplava kritiky. Strom měl totiž několik vrcholků a v horní části byl rozkošatělý. Než jej stihli pracovníci ořezat, jak měli v plánu, objevily se jeho fotografie na internetu s nelichotivými komentáři. Strom ještě nebyl upraven a nazdoben, ale už si vysloužil tituly jako pometlo, koště a nejošklivější strom roku.

Město Bruntál na vánoční stromy používá jehličnany, které by stejně musely být pokáceny. Často jde o stromy ze zahrad lidí, kterým kdysi vysazený stromek hodně přerostl. Tak tomu bylo i letos, jedle obrovská byla určena ke skácení ze soukromé zahrady v ulici Josefa Lady.

„Vánoční strom je upravován každý rok, letos ale bylo vše komplikovanější. Vhodných vzrostlých stromů, které navíc musí splňovat přísné nároky na bezpečnost, je nedostatek. Město v rámci citlivého přístupu k zeleni chtělo předejít situaci, kdy by musel být „obětován“ jiný vzrostlý strom,“ uvedl mluvčí města Jiří Ondrášek.

Úprava stromu byla rozložena do tří dnů. Pracovníci Technických služeb druhý den po instalaci, ve středu 20. prosince zdvojenou horní část odstranili a na její místo upevnili menší jedličku. „Den poté byly v řídčeji obrostlých partiích doplněny větve, které byly pro tento účel odloženy už při kácení stromu,“ řekl Jiří Ondrášek.

Každým rokem probíhá v Bruntále anketa o nejlepší název stromu. Lidé při komentářích na internetu nad neupraveným stromem přišli s jménem Jeff podle americká komedie 22 Jump Street. Jestli bruntálskému vánočnímu stromu tohle jméno zůstane a především jak se lidem nakonec strom bude líbit, to bude jasné v pátek 29. listopadu, kdy je plánované slavnostní rozsvícení. Program začíná v 16.15 hodin, samotné rozsvícení je naplánováno na 17 hodin.