Jiří Kubis z Bruntálu se vyučil instalatérem v bruntálské Střední odborné škole. Když školu dokončil, rozhodl se pro další studium na stejné škole. S chutí jemu vlastní se vrhl na obor opravář zemědělských strojů. Když vyhlásili letošní soutěž středoškoláků ve svařování, bral to jako výzvu. Přesto, že to byla jeho vůbec první soutěž v životě, ukázal záda soupeřům ze šesti státu světa.

Soutěže o Zlatý pohár Linde 2013 vyhlášené Střední odbornou školou Frýdek Místek se Jiří Kubis účastnil spolu s třicítkou soutěžících od středy 16. a do čtvrtku 17. dubna. Přijeli nejen mladí svářeči z Česka, ale i ze Slovenska, Běloruska, Ukrajiny, Německa a Číny. Materiálně klání zabezpečila společnosti Linde Gas, která je největším dodavatelem technických plynů v České republice.

Dobré rady od strýčka

Jiří Kubis prozradil, proč do soutěže vlastně šel: „Zapojil jsem se až po konzultaci se strýcem Patrikem Komoněm, který je rovněž instalatérem, jako já. Vždycky mi říká, že každá znalost a zkušenost je dobrá. Že se mi to všechno bude hodit." Protože to byla Kubisova první soutěž v životě, byl ze soupeřů mírně nervózní. Přitom věděl, že záleží pouze na jeho zručnosti a znalostech, že jen ty budou komisaři hodnotit a srovnávat. Jiří Kubis udělal Bruntálu dobrou reklamu, podle komisařů byl nejlepší ze všech.

S Číňany si moc nepopovídal

V šatně, kde se společně se svými soupeři k soutěži připravoval, si příliš nepopovídal. Hlavně kvůli jazykové bariéře. „Zkoušel jsem to s Bělorusem, ta jejich řeč je taková podivná," uvedl vítěz Kubis. Rozumět se dalo pouze Slovákům, naopak jako z jiné galaxie zněla řeč Číňanů. Pro našince skutečně nerozeznatelně a exoticky.

Zlaté české ručičky existují

Ve svých dvaceti letech je Jiří Kubis zkušeným univerzálem. Instalatérem, který si troufne na všechno okolo vody, kanalizace i odpadů. Teď ještě umí báječně svařovat plamenem. Byl rád, když se dozvěděl, že si v bruntálské škole může udělat řidičský průkaz pro více skupin. O tak pilného a šikovného mladíka se v budoucnu firmy zřejmě poperou.

Je důkazem, že se i v Bruntále rodí řemeslnické špičky, které se dále zdokonalují.

Všestranně nadaný mladík má před sebou rok a půl studia. Nebojí se však už nyní pomáhat na brigádách, jak je to potřeba. Rád se nechává inspirovat u svého strýce živnostníka, který jej bere „na zkušenou". V synovci má strýc Patrik Komoň již nyní šikovného a zručného parťáka.