"Pro příští rok zdražovat nebudeme, vodu máme nadále nejlevnější v republice a troufám si říct i nejkvalitnější," řekl starosta Krnova Tomáš Hradil.

V Bruntálu, Rýmařově nebo ve Vrbně pod Pradědem ale voda podraží.

Společnost VaK Bruntál, která zajišťuje vodní hospodářství Bruntálu, Staré Vsi, Sosnové, Leskovci, Huzové, Hornímu Městu nebo Dolní Moravici, oznámila zdražení vodného a stočného. Dojde k němu od ledna 2024. Oproti roku 2023 se cena zvedne o 8,6 procenta.

Sportovní hala Sokolovna je dílem slavného krnovského rodáka Leopolda Bauera. Její rekonstrukce začala 25. října 2023
Krnov za rok utratí téměř miliardu. Nejvíce investuje do sokolovny

Nově bude cena vodného činit 57,98 za kubík pitné vody a stočného 56,78 korun za kubík, a to včetně DPH. Celkem tedy občan zaplatí 114,76 korun.

Rostou náklady

"Stejně jako v řadě jiných regionů stojí za zdražením především nárůst nákladů. Od elektřiny přes mzdy, surovou vodu až po zdražení chemikálií pro úpravu a čištění vody. Zdražení zahrnuje i zvýšení sazby daně z přidané hodnoty z 10 na 12 procent," vyjmenoval Jaroslav Jouza, ředitel VaK Bruntál.

Zdůraznil, že společnost nevyplácí svým akcionářům žádné dividendy ani tantiémy. "Veškeré odpisy a zisk z dodávky a čištění vody využíváme na investice do obnovy infrastruktury. Na rok 2024 plánujeme opravy a investice za více než 73 milionů korun," dodal Jaroslav Jouza.

Ve Vrbně pod Pradědem se sešli občané na slavnostní rozsvícení Vánočního domu, 24. listopadu 2023
Lovci rekordů rozsvítili ve Vrbně pod Pradědem Vánoční dům

Zastupitelé Vrbna pod Pradědem projednávali na svém prosincovém zasedání navýšení vodného a stočného. Rozhodnutím zastupitelstva se vodné navyšuje na částku 45,39 korun, stočné na částku 44,01 korun.

"Důvodem nárůstu cen jsou nejen legislativní požadavky, ale zejména zvýšení cen materiálů a služeb. I kvůli inflaci v roce 2023 jsou náklady na provoz a údržbu infrastruktury výrazně rostoucí. Toto zvýšení nákladů se promítá i do plánované kalkulace na rok 2024," zdůvodnilo Vrbno pod Pradědem občanům zdražení vody.

V Rýmařově zaplatí o deset procent víc

Město Rýmařov je vlastníkem kanalizačního řadu včetně čističky odpadních vod. Také Městské služby Rýmařov, jako provozovatel kanalizační infrastruktury, oznámily novou cenu stočného. To zdraží o 10,4 procenta oproti roku 2023.

Svědek zachytil demonstraci před rýmařovskou radnicí, kterou svolali příbuzní a přátelé zraněného mladíka v neděli 15. října 2023
Konflikt dvou mladíků v Rýmařově provázely fámy o přesilovce Ukrajinců

Nová cena vodného byla stanovena na 57,98 Kč za kubík. "V ceně je promítnuto meziroční navýšení nájemného o 1,7 milionu korun, které pokryje odpisy majetku kanalizační infrastruktury města Rýmařov a z 65 procent plánované opravy kanalizační infrastruktury v příštím roce. Zbývajících 35 procent bude zajištěno z rozpočtu města Rýmařov. Dále je v ceně promítnuto navýšení cen elektrické energie, mzdových nákladů, provozních nákladů na opravy, čištění kanalizace a monitoringu. V příštím roce dojde rovněž k přesunutí stočného z desetiprocentní sazby DPH do dvanáctiprocentní sazby daně," informuje občany Městský úřad Rýmařov.