„Chtěl bych poděkovat Ivo Vondrákovi a Janu Krkoškovi za vstřícnost a podporu při realizaci této akce ze strany Moravskoslezského kraje,“ doplnil starosta Bruntálu Martin Henč.

Práce na kostele Nanebevzetí Panny Marie běží od loňského roku. Stěny i okna už jsou opravené. Ošetřeny byly nosné trámy, stejně tak jsou opraveny stěny ve vstupu. Dokončená je elektroinstalace včetně osvětlení. Zbývalo dořešit technicky i finančně náročnou rekonstrukci zábradlí ochozu kostelní věže, aby výsledek odpovídal představě památkářů a současně splňoval nároky na bezpečnost.

Nová atrakce pro místní i turisty

Díky dotaci se nyní rekonstrukce posune do finále. „Zpřístupnění věže farního kostela je naší velkou prioritou, Bruntál tak získá novou atraktivitu pro své občany i turisty. Dokončení akce záviselo na dotaci z kraje a ta byla dosud s velkým otazníkem, takže hrozilo pozastavení prací. Usilovné přesvědčování a jednání s představiteli kraje přineslo ovoce. Zastupitelstvo dotaci schválilo,“ konstatoval starosta Bruntálu Martin Henč.

Zábradlí bude renovováno a doplněno sítěmi, práce budou probíhat v následujících týdnech. Pokud půjde vše bez komplikací, mohla by být věž kostela zpřístupněna na podzim.

Exkurze do věže a na vyhlídkový ochoz farního kostela v Bruntálu před zahájením rekonstrukce. Únor 2022
FOTO: Brzy uvidíme Bruntál takto z výšky. Rekonstrukce kostelní věže začala

Zahájení stavební akce začalo díky tomu, že bruntálští zastupitelé loni schválili poskytnutí finančního daru z rozpočtu města ve výši 2,51 milionu korun Římskokatolické farnosti Bruntál za účelem zpřístupnění věže kostela.

Farní kostel Nanebevzetí Panny Marie představuje trojlodní stavbu původně ze 13. století. Kostel byl poté několikrát upraven. V interiéru se nachází kamenné náhrobníky Bruntálských z Vrbna a členů Řádu německých rytířů. Kostel je chráněn jako kulturní památka.