Snaží se napravit to, co během desítek let zničil zub času nebo vandalové. Řeč je o Bruntálu, kde se pustili do revitalizace sídlišť. Jak naší redakci řekl tiskový mluvčí bruntálské radnice Jiří Ondrášek, revitalizací průběžně procházejí sídliště Dolní a Květná.

„Snahou města je zejména obnovit veřejná prostranství, na kterých se v průběhu třiceti let podepsal zub času, ale i vandalové. Na některých místech nezůstalo po původních hřištích nebo mobiliáři doslova vůbec nic,“ uvedl Jiří Ondrášek s tím, že současně se zvelebováním prostranství a budováním odpočinkových ploch se město snaží i o zlepšení funkčnosti sídlišť, například dopravním propojením ulic nebo budováním chodníků tam, kde si je lidé v průběhu let vyznačili spontánně sami vyšlapáním zkratek.

„Dosud byly realizovány čtyři etapy revitalizace sídliště Dolní za více než čtyřicet milionů korun a dvě etapy sídliště Květná, dohromady za dvacet milionů,“ nechal se slyšet mluvčí.

„V plánu je pokračování v revitalizaci sídlišť Dolní a Květná, která jsou v Bruntále zdaleka největší a žije v nich zhruba polovina všech obyvatel Bruntálu,“ pokračuje mluvčí. Jak dále zmínil, tato sídliště také splňují podmínky pro získání dotace z Ministerstva pro místní rozvoj, která představuje čtyři miliony korun na každou etapu.

„Připravovány jsou další etapy, jejichž realizace ale bude závislá právě na získání dotace a uvolnění potřebných prostředků z rozpočtu města. To ale neznamená, že mimo pozornost města jsou další části Bruntálu s bytovými domy. Průběžně jsou obnovovány veřejné plochy a chodníky prakticky v celém městě,“ sdělil Jiří Ondrášek.

Na otázku, co všechno se tedy na sídlištích předělává, pak odpověděl: „Základem jsou plošné rekonstrukce chodníků, výsadba zeleně, výstavba nových dětských a sportovních hřišť, zvelebení odpočinkových ploch, obnova parkovacích a kontejnerových stání, renovace veřejného osvětlení, instalace nových odpadkových košů, laviček a stojanů pro kola a také bezbariérové úpravy.“