Minulý týden Nova tento díl opakovala. Epizoda nazvaná Zlatá ledvina si pěkně utahovala z Bruntálu. Je to město kdesi v drsných horách plné rázovitých drsných obyvatel, co nemají smysl pro humor a netolerují změkčilost. Ve čtyřiaosmdesátém roce v Bruntále chladní diváci dokonce rozplakali komika Menšíka.
Chřipka na Bruntálsku není brána jako nemoc, ale jako změkčilost. Jako nemoc se uznává průstřel nebo zlomenina. Nejšťastnější období zažil Bruntál v roce 1964, kdy armáda experimentálně přidávala LSD do vodovodního řadu. A žijí tam zubaté žáby!
„Tenkrát jsem se pořádně nasmál, seriál Comeback jsem sledoval pravidelně,“ zavzpomínal Tomáš Konařík. Dobře se bavili asi nejvíc lidé právě v Bruntále, on se někdy člověk nasměje nejvíc sám sobě. Starosta Bruntálu, aby se neřeklo, napsal tvůrcům seriálu dopis v duchu podobné nadsázky, kterým je zval na návštěvu Bruntálu. Nikdo nakonec nepřijel. V novinách se psalo o tom, že jsou lidé v Bruntále pohoršeni a uraženi seriálem, ale ve skutečnosti to tak nejspíš nebylo.
Propagace města
Pak ale došlo k něčemu nevídanému, Bruntálští se k oné nadsázce použité v televizním seriálu hrdě přihlásili. Začali nosit trička se zubatými žábami a podobné samolepky si začali lepit na auta. Duchovním otcem toho všeho se stal právě Tomáš Konařík.
„Ten nápad přišel později. Kluci z BP autosportu, kteří závodí v autech, chtěli propagovat Bruntál a stáli o něco na auta, co by se spojovalo s Bruntálem. Tak nás napadla zubatá žába a vzápětí i slogan Drsný kraj, drsní lidé,“ popsal začátky Tomáš Konařík, který má v Bruntále reklamní kancelář. Vyrobil samolepky, kterými si závodníci z BP autosportu polepili auta. A polep si dal na své auto i sám Konařík.
Brzy se spustila lavina zájmu, lidé chtěli samolepky se zubatými žábami a Tomáš Koňařík udělal i trička se sloganem Drsný kraj, drsní lidé. „Ta slova v seriálu sice zazněla, ale ne takto dohromady,“ podotkl Konařík. Brzy se totiž objevili podnikavci, co začali těžit z jeho nápadu a začali také vyrábět trička se žábou a samolepky se stejným sloganem. „Někdo přijde s nápadem a druhý to takhle využije, to se nedělá,“ zklamaně konstatoval Koňařík. „Já ale dělám trička z kvalitnějších materiálů a také potisk na triku vydrží mnohem déle,“ zhodnotil rozdíly Koňařík.
Pod stromečkem žába
Vlna zájmu o trička a samolepky vrcholila o Vánocích, kdy mnozí pod stromečkem našli dárečky se zubatými žábami a sloganem Drsný kraj, drsní lidé. Zubatou žábu si Koňařík dal i na fasádu domu na ulici Požárníků, kde má svou kancelář.
„Když jsme jeli s dětmi do Prahy, tak jsme si trička vzali. Už v nich cestovali lidé do USA nebo Argentiny, loga měli naši závodníci na Rallye Dakar a dokonce i pár triček odcestovalo do Japonska. Zájem je pořád, dělal jsem třeba úpravu pro sportovní klub, žába stojí na lyžích, s tím jeli třeba do Rakouska, kde se setkali s velice příznivým ohlasem od domorodců, “ prozradil Tomáš Koňařík. Dokonce umístil k silnici na příjezdu do Bruntálu od Opavy upozornění pro návštěvníky, aby dávali během cesty městem na naše žáby dobrý pozor.
„Věřím, že se Bruntálci budou hrdě hlásit ke svému městu i nadále a že samolepky se brzy objeví na autě každého opravdového Bruntálce,“ těší se Koňařík s nebývalé vlny lokálního patriotismu obyvatel Bruntálu, která trvá už rok.
Žáby z Bruntálu ukázaly zuby
Jestli jsem za něco na Bruntál a Bruntaláky pyšný, tak za zubatý žáby. S jakou dávkou sebeironie i lokálního patriotismu je vzali za své, jak se přihlásili k tomu, že jsou z onoho vysmívaného města v drsném kraji.
Když před rokem odvysílala Nova díl seriálu Comeback, který si z Bruntálu utahoval, vedení města na to oficiálně zareagovalo, naštěstí nijak ublíženě, ale ta skutečná reakce přišla až později. Tomáš Koňařík při jedné reklamní zakázce udělal samolepku žáby a za chvíli byly na světě i trička a především euforická vlna nadšení pro zubaté žáby. Lidé si začali samolepky hrdě lepit na auta a z triček se stal vánoční hit.
Trošku zaspalo vedení města, člověk by čekal, že se bude chtít přidat a objedná si místo propagačních letáčků s cyklotrasami cokoliv se zubatými žábami, třeba přívěsky, otvíráky, igelitky, propisky či cokoliv jiného. Bohužel se nestalo. Zastupitelům možná chybí smysl pro humor a berou se moc vážně. Nikdo také nenavrhl aspoň v žertu změnit městský znak a místo horníka si tam dát žábu. Nebo třeba najít si partnerské město ve Francii, tam přece mají žáby rádi. V podobném duchu by se dalo vymyslet spoustu věcí a akcí.
Ale naštěstí lidem zdravá sebeironie nechybí. Vzniklo něco úžasného a nejsou to jen ta vtipná a nápaditá trika. Je to hlavně ta chuť lidí si je obléknout a nosit, ta vůle přihlásit se tímhle fórkem ke svému městu a říct, máme ho rádi. Vyjet v nich do světa a hrdě tvrdit, já jsem z Bruntálu. Je to drsný kraj a žijí tam drsní lidé. A zubaté žáby.