Pobočka Bruntál 3 bude v červenci zrušena podle původního plánu. Starším klientům město pomůže s dopravou na hlavní poštu na bruntálském náměstí prostřednictvím služby Seniortaxi.

Starosta Bruntálu se také osobně setkal s manažerem České pošty pro spádovou oblast Bruntálu, aby mu vysvětlil, jak důležitou roli má rušená pošta pro obyvatele sousedního hustě zalidněného sídliště.

Malá pobočka České pošty v Mikulášské ulici odlehčuje hlavní poště v centru Krnova. Hrozí jí zrušení. 3. dubna 2023
S námi to nekonzultovali, komentují starostové rušení pošt

Starosta argumentoval jak dobrou dostupností, tak bezbariérovostí. Zdůraznil, že tato pobočka je přístupná bez nutnosti zdolávat schodiště nebo používat výtah, takže je důležitá pro lidi se zdravotním postižením, seniory, matky s kočárky i další skupiny obyvatel.

„Je klíčovým bodem dostupnosti poštovních služeb pro lokalitu s největším panelovým sídlištěm na území města a další přilehlé lokality, v nichž žije více než třetina obyvatel Bruntálu,“ apeloval starosta Martin Henč na vedení České pošty.

Bezbariérovost pošt je srovnatelná

Bezbariérovost a dostupnost veřejných služeb pro bruntálské vozíčkáře dlouhodobě monitoruje a připomínkuje organizace Život s vámi. Podle Petra Sikory z této neziskovky je bezbariérovost hlavní pošty, která zůstává, dostatečná a vyhovující.

Ilustrační foto.
Komentář Františka Kuby: Čí je Česká pošta?

„Pro člověka na vozíku je komfortnější vstup na poštovní pobočku Bruntál 3, protože je v rovině, než na hlavní poštu na náměstí, kde musí použít plošinu přes sedm schodů. V zásadě jsou ale obě bruntálské pošty dostatečně bezbariérové a dobře přístupné pro osoby s postižením. V blízkosti obou jsou parkovací místa pro auta označená ZTP. V zásadě je mi jedno, která z bruntálských pošt přežije a která zanikne, protože jejich bezbariérovost je srovnatelná a vyhovující,“ uvedl Petr Sikora, který hodnotí Bruntál pohledem své dcery, která je odkázaná na vozík.

Seniortaxi za 15 korun

Odezva České pošty na žádost vedení Bruntálu byla negativní. Pošta jako státní podnik v České republice zruší tři stovky ze stávající sítě 3200 pošt. Vysvětluje to dlouhotrvajícím poklesem poptávky po poštovních službách.

Tento negativní vývoj spojený s poklesem příjmů z poštovních služeb zasáhl také poštu Bruntál 3. „Zrušení pobočky pošty Bruntál 3 mě velmi mrzí. Mimo jiné kvůli starším lidem, pro které je tato pošta dobře dostupná. Za této situace mohu doporučit větší využití služby seniortaxi, která se velmi dobře osvědčuje,“ podotkl starosta Bruntálu.

Služby seniortaxi jsou hrazeny z městského rozpočtu. Princip služby spočívá v tom, že každý bruntálský senior ve věku nad 70 let může být z jakéhokoliv místa přepraven na úřad, k lékaři nebo na poštu za jednotnou cenu 15 korun.

Služba seniortaxi v Bruntálu funguje od roku 2016. Novinkou je, že od března 2023 je možné využívat seniortaxi nejen na cestě k lékaři, na úřady nebo na poštu, ale také k dopravě do wellness centra v Bruntále.

Senior taxi. Senioři v Bruntále si od 1. února mohou dopřát jízdu taxíkem k lékaři či na úřad za zvýhodněnou cenu.
Levné taxi pro seniory

Bíločerná vozidla seniortaxi využilo aspoň jednou téměř dva tisíce bruntálských seniorů. Seniortaxi jim umožňuje přepravovat se na konkrétní místa v předem domluvených časech. Klient zaplatí taxikářovi 15 korun a zbytek jízdného uhradí město Bruntál ze svého rozpočtu.

Službu je možné využívat každý pracovní den v době od 6 do 16 hodin. Senior se nemusí registrovat na úřadě ani u taxislužby. Stačí řidiči předložit občanský průkaz, aby si ověřil, že tento klient splňuje obě podmínky: věk nad 70 let a bydliště v Bruntále.